fbpx

Hierarchia ważności na skrzyżowaniu

Hierarchia ważności na skrzyżowaniu. Jaka jest hierarchia ważności na skrzyżowaniu? Zagadnienie to zapisane jest w Prawie o Ruchu Drogowym w Art. 5.1. Zgodnie z tym zapisem hierarchia ważności na skrzyżowaniu odbywa się według określonych zasad.

Hierarchia ważności na skrzyżowaniu:

 1. Osoba uprawniona do kierowania ruchem,
 2. Sygnalizacja świetlna znosząca znaki związane z pierwszeństwem przejazdu,
 3. Znaki drogowe pionowe i poziome,
 4. Zasady ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym uzależnione jest od jej właściwej organizacji. Dlatego też istotne jest aby kierowcy potrafili dostosować się do zasad ruchu drogowego. Jednym z takich istotniejszych elementów jest właśnie hierarchia ważności na skrzyżowaniu.

Osoba uprawniona do kierowania ruchem

W hierarchii ważności na skrzyżowaniu decydującą i najważniejszą rolę odgrywa osoba uprawniona do kierowania ruchem. Polecenia wydawane przez taką osobę mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi lub przepisami ruchu drogowego. Najczęściej na skrzyżowaniu ruchem kieruje policjant. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule – Pozycje i gesty wydawane przez policjanta na skrzyżowaniu.

Ale oprócz policjanta na skrzyżowaniu ruchem mogą kierować też (Art. 6.1) inne osoby. Miedzy innymi osoby wykonujące prace drogowe na zlecenie zarządcy drogi, żandarmeria wojskowa i straż graniczna, straż miejska i gminna, inspekcja transportu drogowego i wiele innych osób.

Sygnalizacja świetlna – hierarchia ważności

Sygnalizacja świetlna ma pierwszeństwo przed znakami związanymi z pierwszeństwem przejazdu. W rezultacie sygnalizacja świetlna znosi znaki związane z pierwszeństwem przejazdu, ale inne znaki zachowują swoją ważność.

Sygnalizacja świetlna jest intuicyjna i nie sprawia problemu większości osób. Ponieważ reguluje ona pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniach i na przejściach dla pieszych. Reguluje pierwszeństwo przejazdu również na przejazdach dla rowerzystów oraz w innych miejscach przecinania się kierunków jazdy.

Co oznacza sygnał świetlny na sygnalizatorze

Sygnalizator S-1sygnał zielony – zezwolenie na wjazd za sygnalizator chyba że ruch pojazdu utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym i rowerzystom, albo ze względu na warunki ruchu na skrzyżowaniu lub za nim opuszczenie skrzyżowania nie byłoby możliwe przed zakończeniem nadawania sygnału zielonego.

żółty – zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania; sygnał ten oznacza jednocześnie, że za chwilę zapali się sygnał czerwony;

czerwony – zakaz wjazdu za sygnalizator;

Znaki drogowe – hierarchia ważności

Trzecim elementem w hierarchii ważności na skrzyżowaniu są znaki drogowe. Znaki poziome są uzupełnieniem znaków pionowych ale mogą występować samodzielnie i stanowią istotny element w ruchu drogowym. Przekazują one istotne informacje o elementach ruchu drogowego np. związanych z pierwszeństwem przejazdu. Szczególną grupę stanowią znaki zakazu. Ponieważ one obowiązują pomimo działającej sygnalizacji świetlnej. Inne znaki jak znaki ostrzegawcze i znaki nakazu również nie są znoszone przez sygnalizację świetlną.

Zasady ruchu drogowego

Na samym końcu hierarchii na skrzyżowaniu zajmują się zasady ruchu drogowego czyli tzw. kodeks drogowy. Jeśli nie występują sytuacje określone powyżej to stosuje się zasady ruchu drogowego czyli najczęściej tzw. reguła prawej strony.


 • Egzamin na prawo jazdy 2023 czyli 10 zasad jak zdać egzamin
  Egzamin na prawo jazdy 2023. W dzisiejszych czasach prawo jazdy jest niezbędne dla wielu osób. Jednakże, aby je zdobyć, trzeba przejść przez wiele etapów. W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć przed egzaminem teoretycznym i praktycznym na prawo jazdy 2023. Szukasz pomocy w przygotowaniu się do egzaminu na prawo jazdy w 2023 roku? Nie jesteś sam! Egzamin na prawo jazdy 2023 jest jednym z najtrudniejszych egzaminów, z jakim będziesz miał do czynienia, ale z dobrą strategią i podejściem możesz go zdać za pierwszym razem. W tym artykule przedstawimy Ci 10 zasad, które pomogą Ci zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy w 2023 roku.
 • Egzamin na elektroniczny dowód osobisty i tymczasowe elektroniczne prawo jazdy
  Egzamin na elektroniczny dowód osobisty i tymczasowe elektroniczne prawo jazdy. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Czyli dokumenty elektroniczne w aplikacji mObywatel będą miały taką samą wagę jak dokumenty tradycyjne. A więc na egzamin z elektronicznym dowodem osobistym a po egzaminie z tymczasowym elektronicznym prawem jazdy.
 • Nowe opłaty za egzamin na prawo jazdy 2023
  Nowe opłaty za egzamin na prawo jazdy 2023 roku. W … Czytaj dalej
 • Zatrzymanie prawa jazdy niekonstytucyjne
  Zatrzymanie prawa jazdy niekonstytucyjne. W połowie grudnia 2022 roku Trybunał … Czytaj dalej
 • Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych
  Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych Wprowadzenie zakazu sprzedaży samochodów spalinowych to … Czytaj dalej
 • Nowa definicja skrzyżowania – Ministerstwo wyjaśnia
  Nowa definicja skrzyżowania – Ministerstwo wyjaśnia. Od 21 września obowiązuje … Czytaj dalej

1 komentarz do “Hierarchia ważności na skrzyżowaniu”

Możliwość komentowania została wyłączona.