fbpx

Dopuszczalne prędkości na polskich drogach

Dopuszczalne prędkości na polskich drogach. Każdy kierowca a nie tylko osoba zdająca egzamin na prawo jazdy powinna znać przepisy ruchu drogowego. Zmieniająca się ustawy prawo o ruchu drogowym spowodowała zmiany w dopuszczalnych prędkościach na drogach – 1 czerwiec 2021.  Zmiany te przyniosły również zwiększenie mandatów za wykroczenia drogowe. Aby uniknąć płacenia mandatów za przekroczenie prędkości oraz zebrania sporej liczby punktów sprawdź jakie są zmiany w kodeksie drogowym dotyczące prędkości. 

Od czerwca 2021 roku obowiązuje nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym tzw. kodeks drogowy. W której dopuszczalna prędkość uległa zmianie na korzyść kierowców. Nowe przepisy zbliżają dopuszczalne prędkości na naszych drogach do uregulowań unijnych, gdzie prawo drogowe łagodniej traktuje kierowców.

Przepisy które dotyczą dopuszczalnych prędkości na naszych drogach zawarte są w art. 20. i 21. Dziennika Ustaw – Prawo o ruchu drogowym. Dopuszczalne prędkości w Polsce zależą nie tylko od typu drogi ale również od rodzaju pojazdu.

Z badania Europejskiego Barometru Odpowiedzialnej Jazdy wynika, że ponad 90 procent kierowców w Polsce przekracza dozwoloną prędkość. A z ankietę przeprowadzono wśród kierowców w 11 krajów Europy wynika że to Polacy mają najgorszy wynik. Natomiast z badania Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że nawet 90 procent kierowców łamie przepisy w miejscach, które wymagają szczególnej ostrożności, np. takich jak przejścia dla pieszych. Po wprowadzeniu w czerwcu 2021 roku zmian w Prawie o Ruchy Drogowym zauważono znaczący spadek wypadków na przejściach dla pieszych.

Dopuszczalne prędkości na polskich drogach - zmiany w 2021 roku. Jakie są dopuszczalne prędkości pojazdu poruszającego się po drogach.
Dopuszczalne prędkości na polskich drogach – zmiany w 2021 roku. Jakie są dopuszczalne prędkości pojazdu poruszającego się po drogach.

Dopuszczalne prędkości na polskich drogach po zmianach w 2012 roku.

Prędkość dopuszczalna w przypadku samochodu osobowego, motocykla i samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) nieprzekraczającej 3,5 tony wynoszą:

  1. autostrada140 km/h,
  2. drogach ekspresowych dwujezdniowych – do 120 km/h,
  3. na drogach ekspresowych jednojezdniowych – do 100 km/h,
  4. drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – do 100 km/h,
  5. na pozostałych drogach – do 90 km/h,
  6. w strefie zamieszkania – do 20 km/h.

Dopuszczalne prędkości w przypadku pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony takich jak autobusy i samochody ciężarowe wynoszą:

  1. na autostradach, drogach ekspresowych i drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – do 80 km/h,
  2. na pozostałych drogach – do 70 km/h.

Aktualne prędkości na polskich drogach 

Dopuszczalne prędkości na polskich drogach
Dopuszczalne prędkości na polskich drogach

Opracował: Dariusz Dahm

Wszelkie prawa zastrzeżone


19 komentarzy do “Dopuszczalne prędkości na polskich drogach”

  1. Witam
    Czy Autolawetą do 3,5 T ( Czyli pojazd silnikowy zabudowany na stałe najazdem na pojazd osobowy ) bez przyczepy – z jaką prędkościa można sie poruszać ?
    Czy są jakieś oganiczenia ( np. załadowana nie załadowana ) ?
    Trasy Polska – Niemcy

    Dziękuję

  2. od 1 czerwca 2021 pora dnia nie ma wpływu na obowiązujące ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym. Grafika podpisana jako „Aktualne prędkości na polskich drogach” jest niestety do wymiany

  3. Kto powinien i może wystąpić do ustawodawcy o zmianę przepisów dotyczących jednolitego rejestrowania kamperów a zatem i przepisów dotyczących dozwolonej prędkości. W tej chwili takie same lub podobne kampery są rejestrowane jako: samochody osobowe, samochody ciężarowe i jako samochody specjalne. Dla każdego z tych pojazdów, mimo że są to te same kampery do 3,5 tony, ustawodawca przewiduje inne dopuszczalne prędkości. Jest to oczywisty absurd ale dalej nie uregulowany.

  4. Jeśli zespół pojazdów(samochód osobowy + przyczepa lekka) nie przekracza 3.5t jaką maksymalną prędkość może osiągnąć w obszarze zabudowanym, gdy znaki wskazują na ograniczenie do 70km/h?

  5. Proszę o pojazdach >3,5t i jak to wygląda w praktyce i dlaczego wszyscy mają to w głębokości…

  6. Czy ciężarówka o masie dop. 40t w obszarze zabudowanym gdzie nad znakiem obszar zabudowany umieszczony jest znak ograniczenia prędkości do 70km/h może jechać 77km/h ? Czy nie może ?

    • Nie może.

      Znak B-33, określający dopuszczalną prędkość większą niż 60 km/h, umieszczony na obszarze zabudowanym, dotyczy samochodu osobowego, motocykla i samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t., z wyjątkiem:

      1. pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne
      2. pojazdu z urządzeniem wystającym do przodu więcej niż 1,5 m od siedzenia kierującego
      3. pojazdu holującego pojazd silnikowy
      4. motocykla, którym przewozi się dziecko w wieku do lat 7
      5. samochodu ciężarowego przewożącego osoby poza kabiną kierowcy.
  7. Panie Dariuszu poraz kolejny wyszukiwarka google wyszukała Pana stronę, jest bardzo pomocna I zawiera informacje które ciężko znaleźć gdzie indziej.

    Jeszcze raz dziękuję za Pański wkład w doszkalanie kierowców.

  8. Czy po godzinie 23 w terenie zabudowanym na odcinku z ograniczoną prędkością 40km/h można jechać z prędkością o 10km/h

    • Oczywiście, że nie. Ponieważ znaki drogowe w tym przypadku ograniczenie prędkości jest ważniejsze od tzw. kodeksu drogowego. Kodeks drogowy przewiduje w terenie zabudowanym podniesienie prędkości do 60 km/h od 23.00 do 5.00. Nie oznacza to iż w tych godzinach obowiązuje podniesienie prędkości o 10 km/h.

      • Dziękuję za odpowiedż to poprostu zarobiłem tylko ile i za ile punktów jechałem ok.60km/h ale jak do tej pory mam 0 punktów kiedys zacząć trzeba

Możliwość komentowania została wyłączona.