fbpx

Wyprzedzanie – kiedy można wyprzedzać?

Wyprzedzanie to jeden z najbardziej najniebezpieczniejszy manewrów na drodze. W jego bezpiecznym wykonaniu może nam pomóc znajomość kilka podstawowych zasad, które warto przestrzegać.

Definicje:

Wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.

Pojazd silnikowy – pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego;

 Przed wyprzedzaniem

Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

  1. ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudniania komukolwiek ruchu;
  2. sprawdzić, czy kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
  3. czy kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie, nie sygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu; zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu;
  4. zachować szczególną ostrożność;
  5. zachować bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu;
  6. zachować odstęp co najmniej 1 m, przy wyprzedzaniu pojazdu jednośladowego lub kolumny pieszych.

Wyprzedzanie lewą stroną

Wyprzedzanie lewą stroną dozwolone jest gdzie nie jest to zabronione.

Gdzie jest zabronione wyprzedzanie lewą stroną?

  1. zabrania się wyprzedzania pojazdów silnikowych na zakrętach oznakowanych znakami ostrzegawczymi z wyjątkiem drogi jednokierunkowej i dwukierunkowej z dwoma wyznaczonymi pasami ruchu i podczas wyprzedzania nie wjeżdżamy na pas dla ruchu przeciwnego – w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni,
  2. zabrania się wyprzedzania pojazdów silnikowych przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia  z wyjątkiem drogi jednokierunkowej i dwukierunkowej z dwoma wyznaczonymi pasami ruchu i podczas wyprzedzania nie wjeżdżamy na pas dla ruchu przeciwnego – w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni,
  3. na przejazdach kolejowych,
  4. na przejściach dla pieszych z wyjątkiem przejść na których ruch jest kierowany,
  5. podczas przejeżdżania pojedynczej linii ciągłej,
  6. podczas najeżdżania na podwójną linie ciągłą,
  7. jeśli wiążę się to z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości,
  8. pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym,
  9. na zakazie wyprzedzania ,
  10. na przejeździe dla rowerzystów,
  11. pojazdu silnikowego na skrzyżowaniu z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu kierowanym lub okrężnym.

Wyprzedzanie prawą stroną

Wyprzedzanie prawą stroną zabronione jest wszędzie z wyjątkiem:

  1. kiedy pojazd skręca w lewo wyprzedzamy tylko prawą stroną,
  2. pojazd szynowy wyprzedzamy tylko prawą stroną chyba że układ torowiska na to nie pozwala lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej,
  3. na jezdni dwukierunkowej kiedy w terenie zabudowanym mamy dwa wyznaczone pasy ruchu, a w terenie niezabudowanym trzy wyznaczone pasy ruchu.

Prawo o ruchu drogowym Art. 24. Wyprzedzanie – zasady wykonania manewru

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;

2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;

3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

3. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.

4. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

6. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisu nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust. 12.

7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;

2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:

1) jednokierunkowej;

2) dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym – w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.

9. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.

10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

1) na jezdni jednokierunkowej;

2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

11. Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

12. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

Wyprzedzanie -wypadki

28 komentarzy do “Wyprzedzanie – kiedy można wyprzedzać?”

  1. Mam pytanie dot. wyprzedzania na pasach. Oczywiście z samą zasadą zgadzam się bez zastrzeżeń, ale proszę o komentarz do następującej sytuacji: jadę na obszarze zabudowanym, jezdnią dwupasmową, jadę lewym pasem bo za chwilę jest rondo, na które muszę wjechać z lewego pasa. Dojeżdżam do przejścia dla pieszych, nikt nie chce przechodzić, więc spokojnie jadę na wprost. Ale kilka metrów przed przejściem dla pieszych z prawej strony włącza się do ruchu inne auto. Skręca w swoje prawo, na prawy pas, nie ma miedzy nami żadnej kolizji kierunków jazdy. Ale różnica prędkości miedzy nami jest taka, że w obrębie przejścia dla pieszych de facto go wyprzedzam. Czy jest to złamanie zasady? Czy mam hamować? Jeżeli tak, to na dobrą sprawę on włączając się do ruchu wymusza na mnie manewr, którego nie chciałem a jadę prawidłowo.

    • Przepraszam za tak późną odpowiedź, musiał mi ten komentarz umknąć.

      Tak jest to złamanie zasady związanej z wyprzedzaniem na przejściu dla pieszych, chyba że jest to przejście dla pieszych o ruchu kierowanym. W takim przypadku należy zwolnić tym bardziej, że aktualnie obowiązuje zasada utrzymywanie przed przejściem dla pieszych takiej prędkości, aby w każdej chwili można było zatrzymać pojazd.

  2. Jest wiele znaków poziomych ,czyli malowanych na jezdni i miejscach parkingowych.Podpowiadają,ostrzegają,wymuszają ,jednym słowem sterują one zachowaniem użytkowników dróg.Spada śnieg i jakie reguły wtedy obowiązują ?Przecież znaki pionowe wszystkiego nie załatwią.Omawiane na tych stronach wszelkie niuanse związane między innymi z linią ciągłą i przerywaną,pasach ruchu,ale też miejsca wyłączone z ruchu,parkingi dla niepełnosprawnych itp. wszystko to jest niewidoczne więc jak postępować ? Ciekawe w jaki sposób nakłada się ewentualne mandaty za niezastosowanie się do tego co jest pod warstwą śniegu ?

  3. Witam mam takie pytanie skrzyżowanie po jednym pasie w każdą stronę dwa auta na przeciwko siebie skręcają w lewo z tego co mi się wydaje wykonują ten manewr jednocześnie ??? ale teraz taka sytuacja że trzecie auto wyprzedza tego skręcającego w lewo z prawej strony i jedzie prosto automatycznie ma kolizje ze skręcającym w lewo z naprzeciwka czyja wina podkreślam że był jeden pas nie było pasa do skrętu w lewo bardzo proszę o odpowiedz bo w naszym kraju często są właśnie takie sytuacje

    • Bardzo dobre pytanie. Oczywiście winę ma ten który skręca w lewo. Przepisy tego manewru nie precyzują. Przyjmie się takie założenie, że ten który jest pierwszy na skrzyżowaniu wskazuje sposób mijania się podczas tego manewru czy bezkolizyjnie czy na tzw. zakładkę. Zdrowy rozsądek podpowiada aby na skrzyżowaniach o jednym pasie ruchu mijać się na tzw. zakładkę ponieważ wtedy widać czy za tego pojazdy nie jedzie na wprost inny uczestnik ruchu. Na skrzyżowaniach o dwóch pasach ruchu przesuniętych względem siebie oraz na skrzyżowaniach z sygnalizacją kierunkową można wykonywać ten manewr bezkolizyjnie czyli minąć się z pojazdem z na przeciwka prawa strona pojazdu.

  4. Witam, mam pytanie dotyczące tej części tekstu:(wyprzedzania z lewej)
    „zabranie się wyprzedzania pojazdów silnikowych na zakrętach oznakowanych znakami ostrzegawczymi z wyjątkiem drogi jednokierunkowej i dwukierunkowej z dwoma wyznaczonymi pasami ruchu i podczas wyprzedzania nie wjeżdżamy na pas dla ruchu przeciwnego – w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni”

    Czy ta droga jednokierunkowa musi mieć wyznaczone pasy ruchu wtedy, czy odnosi się to tylko do dwukierunkowej?
    Rozumiem że na wzniesieniu można wyprzedzać na:
    1. Jednokierunkowej, każdej
    2. Dwukierunkowej o 2 pasach ruchu

    I czy można wyprzedzać na wzniesieniu gdyby było więcej niż 2 pasy ruchu na dwukierunkowej?
    Dziękuję

    • Oczywiście wyznaczone pasy ruchu dotyczą drogi dwukierunkowej.
      Na wzniesieniach dotyczy ta sama zasada co na zakrętach oznakowanych znakami ostrzegawczymi a na wzniesieniu mozna wyprzedzać kiedy mamy wyznaczone dwa pasy ruchu w jednym kierunku na drodze dwukierunkowej.

  5. dzień dobry,
    potrzebuję odpowiedzi na pytanie: czy dozwolone jest wyprzedzanie tzw jeden za drugim, ale rozumiane jako dwa auta jedno za drugim, wyprzedzające ciąg pojazdów? droga jedno jezdniowa, po jednym pasie w każdą stronę, bez pobocza, przerywana. czyli auto wyprzedzające jako drugie nie widzi co jest przed autem wyprzedzającym przed nim.

    bardzo chętnie przyjmę również odniesienie do konkretnych artykułów z kodeksu.

    dziękuję

    pzdr
    ak

    • Jeżeli wyprzedający nie widzi co jest przed nim nie może wykonać manewru wyprzedania.

      Podstawa prawna:

      Art. 24. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

      1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;

  6. Szanowny Panie, zacznijmy od tego, że przed przejściem dla pieszych może pan wyprzedzać tylko na przejściu o ruchu kierowanym w innej sytuacji jest to niedozwolone. Wyprzedamy z taka prędkością, aby panować nad samochodem i nie przekraczać dopuszczalnych prędkości.

  7. Panie Darku,
    1. Czy mozna wyprzedzac rower na skrzyzowaniu kierowanym i nie kierowanym jezeli spowoduje to przejechanie przez linie ciagla ?
    2. Czy mozna wyprzedzic rower na zakazie wyprzedzania jezeli odstep 1m spowoduje przejechanie linii ciaglej ?
    3. Czy mozna wyprzedzic rower przed przejsciem dla pieszych lub na przejsciu dla pieszych ?

    • Ad.1 Na skrzyżowaniu nie wyprzedza się pojazdów silnikowych z wyjątkiem skrzyżowań o ruchu kierowanym lub okrężnym. Rower nie jest pojazdem silnikowym więc można go wyprzedać na skrzyżowany pod warunkiem nie naruszania się innych przepisów ruchu drogowego, a przejechanie linii ciągłej lub podwójnej ciągłej jest takim naruszeniem zasad ruchu drogowego więc nie wolno. Oczywiście taka sytuacji w ruchu drogowym nie może się zdarzyć ponieważ na skrzyżowaniu nie może wystąpić, ani pojedyncza, ani podwójna linia ciągła.

      Ad.2 Zakaz wyprzedania zabrania wyprzedania tym, którzy kierują pojazdami silnikowymi innych pojazdów silnikowych wielośladowych. Rower nie jest pojazdem silnikowym i jest jednośladowy więc można, tak samo jak motocykl czy motorower.

      Ad.3 Nie, chyba, że jest to przejście dla pieszych o ruchu kierowanym.

  8. i 4 pyt. miałam na egzaminie: zatrzymuję się przed skrzyżowaniem bo mam czerwone światło, z prawej strony zaraz na skrzyżowanie wjedzie samochód, w oddali (na wprost mnie) za skrzyżowaniem widzę znak zakazu wjazdu samochodom > 3,5 t i jest pytanie: CZY JADĄC SAMOCHODEM MOŻESZ POJECHAĆ NA WPROST? I znowu sytuacja taka jak z pytanie o „śnieżynkę”. Patrzeć na znak czy na sytuację która się „dzieje”. Jeśli na znak odp. TAK, jeśli na sytuację (mam czerwone światło) odp NIE, z racji tego, że w pytaniu chodzi o samochód (w domyśle osobowy) odpowiedziałam TAK (zinterpretowałam, że pytającemu chodziło o znak), ale nie wiem czy zaznaczyłam dobrze. Wkurza mnie to, że pytanie w sumie proste a ja sie musze zastanawiać o co pytajacemu chodziło. Wystarczyło dać tam zielone światło i nie byłoby żadnych wątpliwości o co pytają. Ech….

    • No właśnie wiele pytań jest pozbawionych sensu nie do końca wiadomo o co chodziło autorowi. Myślę, że tego typu problemu z pytaniami należny zgłaszać do WORD-ów, jest duża szansa na to, że tego typu pytania zostaną usunięte z bazy pytań. My jako ośrodki szkolenia to zgłaszamy, ale mamy ograniczone możliwości bo nie mamy wglądu do tej bazy i tylko gdy nasz kursant nam zgłasza takie pytanie występujemy o jego usunięcie, ale każdy z Was egzaminowanych może zrobić to samo.

  9. 1) Proszę mi powiedzieć jak wygląda sytuacja z wyprzedzaniem roweru na wzniesieniu (jadę samochodem osobowym)? można wyprzedzać? nie można bo rower to nie pojazd silnikowy?
    2)Gdy omijam przeszkodę muszę zachować 1 m czy wystarczy bezpieczny odstęp?
    3) jadę drogą, świeci słońce (wygląda na to że to wiosna/lato) widzę znak ostrzegawczy A-32 (śnieżynka) i pytanie egz: Czy możesz spodziewać się gołoledzi? i moje pytanie brzmi- co poeta miał na myśli układając to pytanie, innymi słowy, na co mam patrzeć? jeśli tylko na znak to odp TAK (znak ostrzega przed gołoledzią), jeśli na sytuację- lato/wiosna to odp. NIE, ALE- zimą też zdarzają sie przecież bardzo słoneczne dni, to że w oddali na zdjęciu nie widać śniegu to nie znaczy że to nie zima… I co? w sumie banalne pytanie a człowiek głupieje…

    Proszę o pomoc

    • Ad.1 Oczywiście można, ponieważ art.24 zakazuje wyprzedzania pojazdów silnikowych przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia chyba, że jest to droga jednokierunkowa lub dwukierunkowa o dwóch wyznaczonych pasach ruchu wtedy można wyprzedzać również pojazdy silnikowe pod warunkiem (tu chodzi o drogę dwukierunkową) nie wjeżdżania na pas dla ruchu przeciwnego.

      Ad.2 Wystarczy tylko bezpieczny, minimum 1m dla pojazdów jednośladowych

      Ad.3 No cóż z tym pytaniem do autora tych pytań. Myślę, że bez problemu tego typu pytania jako pozbawione sensu i jednoznacznej odpowiedzi należny kierować do właściwego WORD-u.

  10. Jakoś jak zawsze ja autem, i mam zamiar wyprzedzać nie patrzę czy mogę czy nie, w sensie jestem skupiona na wyprzedaniu żeby łagodnie to wszystko wykonać i żeby nie było stłuczki czy wypadku. Jednak czy w tym momencie nie powinnam? Nie wiem

  11. Na egzaminie najczęściej oblewa się na innych manewrach np, włączanie się do ruchu, wymuszeie pierwszeństwa, niezatrzymanie się na sygnalizacji ze strzałka itp. Jak nie ma potrzeby to się na egzaminie na prawko nie wyprzedza.

  12. Ogólnie wyprzedzanie jest dla osób, które wiedzą, co to oznacza. Jak wiadomo wyprzedzanie a wymijanie to, co innego, jednak nie każdy o tym wie? Potwierdziły się sondy na ten temat.
    Mianowicie douczenie powinno być stosowane u każdego przynajmniej raz na dwa lata

  13. Ja właśnie na egzaminie oblałam za wyprzedzaniu na przejściu dla pieszych. Szkoda że tak późno tu trafiłem.

  14. Wiadomo, że jak się jedzie a ktoś za nami się strasznie śpieszy i podejrzą pod nasze auta*za blisko.
    Czuje się wtedy dyskomfort jazdy. Próbuje nas wyprzedzić, co chwilę wychylając się zza naszego auta.
    Takie zachowanie może doprowadzić do wypadku. Takim osobom trzeba dać do poczytania to, co wyżej..
    Super Opis..

  15. Wyprzedzanie jest jednym z bardziej niebezpiecznych manewrów więc trzeba bardzo uważać podczas wyprzedzania. Jak pokazują zamieszczone filmiki może się to tragicznie skończyć, ale i tak większość kierowców jeździ bezmyślnie i zamiast dwa razy spojrzeć w lusterko przez wyprzedzaniem to jadą na pałę, a o nieszczęście nietrudno.

Możliwość komentowania została wyłączona.