Pigułka wiedzy. Zawracanie odbywa się z ulicy Sobieskiego w Toruniu na rondzie Pokoju Toruńskiego. Jeden z trudniejszych wariantów przejazdu przez to skrzyżowanie.
Opis manewru zawracania na Placu Pokoju Toruńskiego z ulicy Sobieskiego
Na skrzyżowanie o ruchu okrężnym (Plac Pokoju Toruńskiego), właśnie takie polecenie otrzyma się na egzaminie, zawracamy. Manewr ten polega na zawróceniu z ulicy Sobieskiego w tą samą ulicę czyli Sobieskiego. Manewr dosyć trudny i dość często na egzaminie kończy się przerwaniem.
Ponieważ Sobieskiego przy wjeździe na rondo wyraźnie skręca w prawo to częstym błędem jest włączanie prawego kierunkowskazu. Ponieważ wykonujemy manewr zawracania, czyli skręcamy w lewo. przed wjazdem na skrzyżowanie (rondo – Plac Pokoju Toruńskiego), włączamy lewy kierunkowskaz. Ulica Sobieskiego w całej swojej długości jest jedno-jezdniowa dwukierunkowa, ale przed samym wjazdem na rondo mamy wysepkę w postaci pasa zieleni, co daje na drogę dwukierunkową o dwóch jezdniach i każda z jezdni jest przeznaczona dla innego kierunku jazdy czyli jest jednokierunkowa. Dlatego przed wjazdem na rondo należy włączyć lewy kierunkowskaz i ustawić się do lewej krawędzi jezdni.
Ponieważ jedziemy jezdnią jednokierunkową ustawiamy się do skręty w lewo (zawracanie podwójny skręt w lewo) i włączamy lewy kierunkowskaz (mino iż droga wyraźnie skręca w prawo), pokazujemy w ten sposób jaki manewr będziemy wykonywać. Na rondzie wjeżdżamy na lewy pas (wewnętrzny bliżej wysepki) i za ulicą Sowińskiego włączamy prawy kierunkowskaz oraz zmieniamy pas na prawy. Po zmianie pasa ruchu niezwłocznie wyłączamy prawy kierunkowskaz.
Zmiana pasa w tym miejscu jest niezbędna ponieważ wyjeżdżając z ronda w ulicę Sobieskiego mamy zaraz obok ulicę Waryńskiego i włączony kierunkowskaz prawy może sugerować, że właśnie w tą ulice (Waryńskiego) chcemy skręcić. Jeśli kierunkowskaz nie zostanie wyłączony odpowiednio wcześnie (przed ulicą Waryńskiego) może spowodować zagrożenie w ruchu drogowym przez niewłaściwe sygnalizowanie zmiany kierunku jazdy i zakończyć tym samym egzamin.
Uwagi końcowe
- Podczas jazdy po rondzie warto obserwować co dzieje się na prawym pasie jaka jest intensywność ruchu oraz drogi wjazdowe na skrzyżowanie. Taka obserwacja ułatwi nam zmianę pasa ruchu we właściwej chwili. Należy dostosować prędkość do panujących warunków na tym skrzyżowaniu.
- W razie gdyby nie można było zmienić pasa ruchu na prawy ze względu na duży ruch, należy ponownie objechać rondo i ponownie spróbować zmienić pas.
Powodzenia…
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego -/sentencja/ nie ms obowiązku włączania kierunkowskazu przy WJEŹDZIE na rondo. Koniec Kropka!
W Polsce nie ma precedensu sądowego. Dopóki w akcie prawnym nie będzie stwierdzone ze wjeżdżając na rondo nie trzeba włączać lewego kierunkowskazu skręcają w lewo to trzeba włączać. Koniec Kropka 🙂
Z całym szacunkiem, nie będąc fachowcem z zakresu przepisów ruchu drogowego, lecz tylko kierowcą, mam kilka subiektywnych uwag do instrukcji zawracanie na rondzie Placu pokoju Toruńskiego z Sobieskiego
• Przed wjazdem na rondo nie ma obowiązku włączania kierunkowskazu,
• Natomiast jest obowiązek włączenia lewego kierunkowskazu przed wjazdem na lewy pas ruchu:
• Niezwłocznie po zajęciu lewego pasa należy kierunkowskaz wyłączyć
• Za ulicą Sowińskiego przed zmianą pasa z lewego na prawy nie należy włączać lewego kierunkowskazu, lecz prawy
• Przed opuszczeniem ronda powinien być włączony prawy kierunkowskaz.
W PRD nie istnieje pojęcie ronda a rondo jest skrzyżowaniem takim samym jak każde inne. Więc przed wjazdem na ronda należny zasygnalizować co chcemy na nim wykonać. Mogę się zgodzić, że niektórzy specjaliści z zakresu ruchu drogowego w tym policja twierdzą, że podczas wjazdu na rondo następuje zmiana pasa ruchu ponieważ jest to tylko łuk drogi. Ale w takim razie skoro to tylko łuk drogi a wyjazd z ronda jest w prawo to po co w ogóle zmieniać pas ruchu. Zresztą art.22 punkt 3 PRD sugeruje, że jeśli kierunek jazdy jest wyznaczony to nie trzeba się stosować do zasad ogólnych i wszelkie manewry można wykonać z prawego pasa co też czyni większość kierowców. Na egzaminie na prawo jazdy w Toruniu obowiązkowo przed wjazdem na rondo należny zasygnalizować manewr jaki chcemy na rondzie wykonać przed wjazdem na nie.
Tu mogę się z tym zgodzić, ale na egzaminach na prawo jazdy coraz częściej egzaminatorzy brak kierunku na rondzie uważają za błąd. Jeśli uznamy, że wjazd na rondo jest zmianą pasa ruchu to oczywiście należny bezzwłocznie po wykonaniu manewru wyłączyć kierunkowskaz, ale jeśli jest to zmiana kierunku jazdy (będąc wielokrotnie na egzaminach państwowych na prawo jazdy jako obserwator, egzaminator wydaje polecenie – na skrzyżowaniu proszę skręcić w lewo, czyli egzaminowany wykonuje zmianę kierunku jazdy) to dopóki nie zmienimy pasa na prawy ciągle wykonujemy skręt w lewo, a to trzeba sygnalizować. Osobiście uważam, że taki kierunkowskaz na rondzie daje większa płynność na skrzyżowaniu oraz informacje dla wjeżdżających na rondo co w dalej wykonuje jadący po rondzie.
Oczywiście, błąd na rysunku.
Oczywiście, ale nie zawsze jest to możliwe. Mamy sygnalizować zmianę kierunku jazdy lub pasa ruchu wyraźnie i zawczasu. W tej konkretnej sytuacji wyjeżdżając w ulicę Sobieskiego mamy wcześniej ulicę Waryńskiego. Obie ulice są blisko siebie więc włączony kierunkowskaz nie daje właściwej informacji wjeżdżającemu z Waryńskiego czy wyjeżdżając z ronda jedziemy w Waryńskiego czy Sobieskiego, co może doprowadzić do kolizji. Dlatego ze względów bezpieczeństwa kierunkowskaz należy wyłączyć po zmianie pasa na prawy i albo go nie włączać, albo włączyć na wysokości ul. Waryńskiego.
Dziękuje za komentarz i mam nadzieję ze wyjaśniłem Pańskie wątpliwości.