fbpx

Nie zapomnij o okularach przystępując do egzaminu na prawo jazdy

Badania lekarskie musi przejść każdy kandydat na kierowcę rozpoczynający kurs prawa jazdy. Zwykle odbywa się to na początku kursu nauki jazdy.

Kody w prawie jazdy
Nie zapomnij o okularach podczas egzaminu na prawo jazdy

Jeśli lekarz zaleci używanie odpowiednich okularów, szkieł kontaktowych kursant musi w nich przystąpić do egzaminu. Taka informacja musi się znaleźć w dokumentach (orzeczenie lekarskie), z którymi kursant melduje się w WORD. Jeśli kandydat na kierowcę nie pojawi się w okularach, egzaminator nie dopuści go egzaminu.

Posiadając takie ograniczenie w prawie jazdy i nie stosując się do nich narażeni jesteśmy na dość wysoki mandat w wysokości od 20 zł do 500 zł bez punktów karnych.

Ograniczenia takie zapisane są w tabeli 12 prawa jazdy w której umieszczone są liczbowe kody (pokazane na zdjęciu), określające ograniczenia w korzystaniu z uprawnień.

Inne ograniczenia które mogą zostać wpisane do prawa jazdy. 

8 komentarzy do “Nie zapomnij o okularach przystępując do egzaminu na prawo jazdy”

 1. Dzisiaj przystepowałam do egzaminu praktycznego , w zeszłym roku przeszłam badania u lekarza medycyny pracy, który w orzeczeniu wpisał tylko soczewki kontaktowe od kilku miesiecy nie nosze soczewek , poniewaz miałam przez nie zapalenie spojówek , ale nosze okulary mimo wszystko egzaminator nie dopuscił mnie do rozpoczecia egzaminu praktycznego.. i tak oto straciłam 140 zł + kase za dodatkowe jazdy i czas .. czy moge sie ubiegac o ponowne rozpatrzenie tej sytuacji ? Jak temu zaradzic ? Czy dac spokoj i umówićsie na kolejny egzamin z korekta orzeczenia lekarskiego ?

  Odpowiedz
  • Niestety ale egzaminator postąpił zgodnie z literą prawa i nie ma Pani możliwości odwołania się od tej decyzji. Najlepszym rozwiązaniem była by korekta orzeczenia lekarskiego ponieważ ustrzeże to Panią na przyszłość od niemiłych konsekwencji. Jeśli zda Pani egzamin w soczewkach to w prawie jazdy będzie miała Pani ograniczenie tylko do jazdy w soczewkach. Podczas kontroli drogowej może Pani otrzymać mandat jeśli będzie Pani jechała w okularach. Najlepiej zrobić nowe orzeczenie lekarskie w którym lekarz zaznaczy możliwość prowadzenia pojazdu w soczewkach i w okularach. Proszę się jednak wstrzymać kilka dni ponieważ to badanie lekarskie jest dosyć kosztowne a muszę się zorientować jak to należało by formalnie zrobić i czy takie badanie będzie miało podstawę prawna.

   Wystarczy ponownie zrobić badanie lekarskie i poprosić lekarza o wstawienie kodu na okulary i soczewki i zanieść takie orzeczenie do wydziału komunikacji. Ustrzeże się Pani w przyszłości mandatu za jazdę w okularach a nie soczewkach.

   Odpowiedz
 2. no fakt, z tego co wiem. Trzeba właśnie je mieć, trochę takie zachowanie dziwne. Może ktoś lepiej widzi bez nich, ale to nie kwestia do dyskusji, nie wiem jak jest.
  Czy jak np: wsiadamy na egzaminie i zapinam pasy to muszę powiedzieć do egz. żeby też zapiął ? bo nie pamiętam tego, tak pytam z ciekawości ?

  Odpowiedz
  • igorPl jak ktoś dobrze widzi bez okularów to nie musi mieć ich na egzaminie. Artykuł przypomina tym którzy mają taki wpis w orzeczeniu lekarskim. Oni są zobowiązani do zabrania okularów na egzamin. Instruktor oraz egzaminator podczas szkolenie lub egzaminowania nie muszą mieć zapiętych pasów.

   Odpowiedz
   • ok załóżmy że pan ma rację ale jej pan nie ma 😀

    ponieważ jak ktoś ma stygmatyzm oka oraz nadwzroczność na drugie oko
    to ogólnie w okularach widzi gorzej 🙂

    dlaczego? już wyjaśniam.

    Nadwzroczność jest wadą jedno oko jest lepsze od drugiego.

    Stygmatyzm oka jedno oko słabsze od drugiego

    by to naprawić potrzeba dobrać dwa inne szkła, jedno szkło powiększające
    a drugie które osłabia wzrok lepszego oka 🙂

    więc Nadwzroczność, Stygmatyzm jest wadą wzroku u młodych osób nawet<
    ale nie powinien być wymóg noszenia okularów przez te osoby dlatego że w okularach widzą gorzej 😀

    a korekcja trwa latami 🙂

    Pozdrawiam w przypadku osób które słabo widzą ze względu na wiek rozumiem. szkło powiększające i dobranie odpowiednich okólarów
    ale by wyleczyć stygmatyzm to raczej głupotą jest nakaz noszenia okólarów chyba że ktoś chce doprowadzić do wypadków :d

    Wada wzroku tak ale niektóre wady nie powinny być wymogiem.

    Odpowiedz
    • Chyba pobieżnie przeczytał Pan artykuł. W artykule nie chodzi o konkretna wadę wzroku ale o to, że jeśli lekarz w orzeczeniu lekarskim zapisze noszenie okularów lub szkieł kontaktowych podczas prowadzenie pojazdu to egzaminator takiej osoby nie dopuści do egzaminu.

     Odpowiedz

Dodaj komentarz