Nie zapomnij o okularach przystępując do egzaminu na prawo jazdy

Badania lekarskie musi przejść każdy kandydat na kierowcę rozpoczynający kurs prawa jazdy. Zwykle odbywa się to na początku kursu nauki jazdy.

Kody w prawie jazdy
Nie zapomnij o okularach podczas egzaminu na prawo jazdy

Jeśli lekarz zaleci używanie odpowiednich okularów, szkieł kontaktowych kursant musi w nich przystąpić do egzaminu. Taka informacja musi się znaleźć w dokumentach (orzeczenie lekarskie), z którymi kursant melduje się w WORD. Jeśli kandydat na kierowcę nie pojawi się w okularach, egzaminator nie dopuści go egzaminu.

Posiadając takie ograniczenie w prawie jazdy i nie stosując się do nich narażeni jesteśmy na dość wysoki mandat w wysokości od 20 zł do 500 zł bez punktów karnych.

Ograniczenia takie zapisane są w tabeli 12 prawa jazdy w której umieszczone są liczbowe kody (pokazane na zdjęciu), określające ograniczenia w korzystaniu z uprawnień.

Inne ograniczenia które mogą zostać wpisane do prawa jazdy. 

Artykuł znaleziono poprzez poniższe frazy:

 • czy można oblac na egzaminie prawa jazdy za parujące okulary (1)

8 komentarzy do wpisu „Nie zapomnij o okularach przystępując do egzaminu na prawo jazdy”

 1. Dzisiaj przystepowałam do egzaminu praktycznego , w zeszłym roku przeszłam badania u lekarza medycyny pracy, który w orzeczeniu wpisał tylko soczewki kontaktowe od kilku miesiecy nie nosze soczewek , poniewaz miałam przez nie zapalenie spojówek , ale nosze okulary mimo wszystko egzaminator nie dopuscił mnie do rozpoczecia egzaminu praktycznego.. i tak oto straciłam 140 zł + kase za dodatkowe jazdy i czas .. czy moge sie ubiegac o ponowne rozpatrzenie tej sytuacji ? Jak temu zaradzic ? Czy dac spokoj i umówićsie na kolejny egzamin z korekta orzeczenia lekarskiego ?

  Odpowiedz
  • Niestety ale egzaminator postąpił zgodnie z literą prawa i nie ma Pani możliwości odwołania się od tej decyzji. Najlepszym rozwiązaniem była by korekta orzeczenia lekarskiego ponieważ ustrzeże to Panią na przyszłość od niemiłych konsekwencji. Jeśli zda Pani egzamin w soczewkach to w prawie jazdy będzie miała Pani ograniczenie tylko do jazdy w soczewkach. Podczas kontroli drogowej może Pani otrzymać mandat jeśli będzie Pani jechała w okularach. Najlepiej zrobić nowe orzeczenie lekarskie w którym lekarz zaznaczy możliwość prowadzenia pojazdu w soczewkach i w okularach. Proszę się jednak wstrzymać kilka dni ponieważ to badanie lekarskie jest dosyć kosztowne a muszę się zorientować jak to należało by formalnie zrobić i czy takie badanie będzie miało podstawę prawna.

   Wystarczy ponownie zrobić badanie lekarskie i poprosić lekarza o wstawienie kodu na okulary i soczewki i zanieść takie orzeczenie do wydziału komunikacji. Ustrzeże się Pani w przyszłości mandatu za jazdę w okularach a nie soczewkach.

   Odpowiedz
 2. no fakt, z tego co wiem. Trzeba właśnie je mieć, trochę takie zachowanie dziwne. Może ktoś lepiej widzi bez nich, ale to nie kwestia do dyskusji, nie wiem jak jest.
  Czy jak np: wsiadamy na egzaminie i zapinam pasy to muszę powiedzieć do egz. żeby też zapiął ? bo nie pamiętam tego, tak pytam z ciekawości ?

  Odpowiedz
  • igorPl jak ktoś dobrze widzi bez okularów to nie musi mieć ich na egzaminie. Artykuł przypomina tym którzy mają taki wpis w orzeczeniu lekarskim. Oni są zobowiązani do zabrania okularów na egzamin. Instruktor oraz egzaminator podczas szkolenie lub egzaminowania nie muszą mieć zapiętych pasów.

   Odpowiedz
   • ok załóżmy że pan ma rację ale jej pan nie ma 😀

    ponieważ jak ktoś ma stygmatyzm oka oraz nadwzroczność na drugie oko
    to ogólnie w okularach widzi gorzej 🙂

    dlaczego? już wyjaśniam.

    Nadwzroczność jest wadą jedno oko jest lepsze od drugiego.

    Stygmatyzm oka jedno oko słabsze od drugiego

    by to naprawić potrzeba dobrać dwa inne szkła, jedno szkło powiększające
    a drugie które osłabia wzrok lepszego oka 🙂

    więc Nadwzroczność, Stygmatyzm jest wadą wzroku u młodych osób nawet<
    ale nie powinien być wymóg noszenia okularów przez te osoby dlatego że w okularach widzą gorzej 😀

    a korekcja trwa latami 🙂

    Pozdrawiam w przypadku osób które słabo widzą ze względu na wiek rozumiem. szkło powiększające i dobranie odpowiednich okólarów
    ale by wyleczyć stygmatyzm to raczej głupotą jest nakaz noszenia okólarów chyba że ktoś chce doprowadzić do wypadków :d

    Wada wzroku tak ale niektóre wady nie powinny być wymogiem.

    Odpowiedz
    • Chyba pobieżnie przeczytał Pan artykuł. W artykule nie chodzi o konkretna wadę wzroku ale o to, że jeśli lekarz w orzeczeniu lekarskim zapisze noszenie okularów lub szkieł kontaktowych podczas prowadzenie pojazdu to egzaminator takiej osoby nie dopuści do egzaminu.

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Przeczytaj inne:
Jak prawidłowo hamować samochodem? Technika kierowania pojazdem.

Podczas egzaminu na prawo jazdy występują dwa zadania egzaminacyjne związane z procesem hamowania. Pierwsze zadanie polega na rozpędzeniu samochodu do...

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Jak prawidłowo ustawić fotel, lusterka, oparcie, aby pozycja za kierownica była prawidłowa. Na prowadzenie pojazdu składa się kilka podstawowych, stosunkowo...

Zamknij