fbpx

Jak się bronić przed mandatami – krótki poradnik

Jak się bronić przed mandatami. Każdy zapewne choć raz otrzymał mandat za przekroczenie prędkości, złe parkowanie lub inne wykroczenie. W większości przypadków przyjmuje się mandat bez dyskusji. Ale są też sytuacje w których otrzymanie mandatu jest niesłuszne i możemy go nie przyjąć.

W tym krótkim poradniku przedstawię kilka sytuacji, w których można odmówić przyjęcia mandatu, odpowiednio to argumentując lub w ostateczności oddając sprawę do Sądu Grodzkiego, jeśli policjant lub strażnik miejski jest głuchy na nasze argumenty.

Jak się bronić przed mandatami.

Przeterminowana gaśnica

Jeśli posiadasz w samochodzie gaśnicę, ale jej termin ważności dawno już się skończył, policjant bardzo często wystawia mandat za jej brak. W takiej sytuacji mandat wystawiony jest niesłusznie, ponieważ posiadasz gaśnicę tylko tyle, że przeterminowaną. Nie możesz więc otrzymać mandatu za brak gaśnicy, bo ją masz, a policjant nie ma prawa wystawić mandatu za to, że gaśnica jest przeterminowana. W takiej sytuacji warto się udać do sądu bo są duże szanse, że wygrasz taką sprawę.

Droga wewnętrzna

Jeśli otrzymałeś mandat jadać na drodze wewnętrznej bez pasów, bez świateł lub rozmawiając przez komórkę, to mandat dostałeś niesłusznie. Policja ani Straż Miejska nie ma prawa interweniowania na drogach niepublicznych, a droga wewnętrzna jest właśnie droga niepubliczną. Chyba, że droga taka jest oznakowana znakiem „Strefa ruchu”.

Jak się bronić przed mandatami.

Znaki ostrzegawcze

Znak ostrzegawczy niebezpieczny zakręt zabrania nam również wyprzedania, ale to nie znak zabrania tylko art. 24 Prawa o Ruchu Drogowym, w którym zapisano:

7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

Na zakręcie na nie od znaku do zakrętu. Bardzo często można otrzymać mandat za wyprzedanie bezpośrednio za znakiem ostrzegawczym. W takiej sytuacji warto się udać do sądu bo są duże szanse, że wygrasz taką sprawę.

Informacja o zmianie organizacji ruchu

Może się zdarzyć, że w miejscu, gdzie parkujesz często auto, z jakichś przyczyn chwilowo zostaje zmieniona organizacja ruchu i wprowadzono zostaje zakaz parkowania. W takiej sytuacji Straż Miejska zleca odholowanie auta, jeśli pozostawisz je tam zaparkowane. Warto wiedzieć, że takie chwilowe oznakowanie, powinno zostać ustawione co najmniej na pięć dni przed dniem, w którym zacznie zakaz postoju obowiązywać. Bronić się możemy w ten sposób, że znaki zostały ustawione zbyt późno, a nasze auto w momencie pozostawienia, zaparkowane było prawidłowo.

Pojazd uprzywilejowany

Czasami się zdarza, że karetki, straż lub policja włączają światła błyskowe tzw. „koguty”, a my nie widzimy tych świateł i nie umożliwiamy tym pojazdom przejazd. Wtedy jeśli spotkamy nadgorliwego policjanta możemy otrzymać mandat. W ostatnim czasie dość często można zauważyć ten proceder stosowany przez wymienione wyżej pojazdy. Pojazd uprzywilejowany to taki który ma włączone światła mijania lub drogowe, sygnały dźwiękowe o zmiennej tonacji oraz niebieskie światła błyskowe. Jeśli któryś z tych elementów nie jest włączony pojazd nie zalicza się do pojazdów uprzywilejowanych.

Jak się bronić przed mandatami

To tylko niektóre przykłady pokazujące jak można niesłusznie otrzymać mandat. Ale czy dziś wszystkie inne mandaty są wystawiane legalnie?