2 komantarzy do wpisu: “Zawracanie Toruń – Plac Pokoju Toruńskiego z Sobieskiego

 1. Z całym szacunkiem, nie będąc fachowcem z zakresu przepisów ruchu drogowego, lecz tylko kierowcą, mam kilka subiektywnych uwag do instrukcji zawracanie na rondzie Placu pokoju Toruńskiego z Sobieskiego
  • Przed wjazdem na rondo nie ma obowiązku włączania kierunkowskazu,
  • Natomiast jest obowiązek włączenia lewego kierunkowskazu przed wjazdem na lewy pas ruchu:
  • Niezwłocznie po zajęciu lewego pasa należy kierunkowskaz wyłączyć
  • Za ulicą Sowińskiego przed zmianą pasa z lewego na prawy nie należy włączać lewego kierunkowskazu, lecz prawy
  • Przed opuszczeniem ronda powinien być włączony prawy kierunkowskaz.

  • Przed wjazdem na rondo nie ma obowiązku włączania kierunkowskazu,
   Natomiast jest obowiązek włączenia lewego kierunkowskazu przed wjazdem na lewy pas ruchu:

   W PRD nie istnieje pojęcie ronda a rondo jest skrzyżowaniem takim samym jak każde inne. Więc przed wjazdem na ronda należny zasygnalizować co chcemy na nim wykonać. Mogę się zgodzić, że niektórzy specjaliści z zakresu ruchu drogowego w tym policja twierdzą, że podczas wjazdu na rondo następuje zmiana pasa ruchu ponieważ jest to tylko łuk drogi. Ale w takim razie skoro to tylko łuk drogi a wyjazd z ronda jest w prawo to po co w ogóle zmieniać pas ruchu. Zresztą art.22 punkt 3 PRD sugeruje, że jeśli kierunek jazdy jest wyznaczony to nie trzeba się stosować do zasad ogólnych i wszelkie manewry można wykonać z prawego pasa co też czyni większość kierowców. Na egzaminie na prawo jazdy w Toruniu obowiązkowo przed wjazdem na rondo należny zasygnalizować manewr jaki chcemy na rondzie wykonać przed wjazdem na nie.

   Niezwłocznie po zajęciu lewego pasa należy kierunkowskaz wyłączyć

   Tu mogę się z tym zgodzić, ale na egzaminach na prawo jazdy coraz częściej egzaminatorzy brak kierunku na rondzie uważają za błąd. Jeśli uznamy, że wjazd na rondo jest zmianą pasa ruchu to oczywiście należny bezzwłocznie po wykonaniu manewru wyłączyć kierunkowskaz, ale jeśli jest to zmiana kierunku jazdy (będąc wielokrotnie na egzaminach państwowych na prawo jazdy jako obserwator, egzaminator wydaje polecenie – na skrzyżowaniu proszę skręcić w lewo, czyli egzaminowany wykonuje zmianę kierunku jazdy) to dopóki nie zmienimy pasa na prawy ciągle wykonujemy skręt w lewo, a to trzeba sygnalizować. Osobiście uważam, że taki kierunkowskaz na rondzie daje większa płynność na skrzyżowaniu oraz informacje dla wjeżdżających na rondo co w dalej wykonuje jadący po rondzie.

   Za ulicą Sowińskiego przed zmianą pasa z lewego na prawy nie należy włączać lewego kierunkowskazu, lecz prawy

   Oczywiście, błąd na rysunku.

   Przed opuszczeniem ronda powinien być włączony prawy kierunkowskaz.

   Oczywiście, ale nie zawsze jest to możliwe. Mamy sygnalizować zmianę kierunku jazdy lub pasa ruchu wyraźnie i zawczasu. W tej konkretnej sytuacji wyjeżdżając w ulicę Sobieskiego mamy wcześniej ulicę Waryńskiego. Obie ulice są blisko siebie więc włączony kierunkowskaz nie daje właściwej informacji wjeżdżającemu z Waryńskiego czy wyjeżdżając z ronda jedziemy w Waryńskiego czy Sobieskiego, co może doprowadzić do kolizji. Dlatego ze względów bezpieczeństwa kierunkowskaz należy wyłączyć po zmianie pasa na prawy i albo go nie włączać, albo włączyć na wysokości ul. Waryńskiego.

   Dziękuje za komentarz i mam nadzieję ze wyjaśniłem Pańskie wątpliwości.

Wyraź swoją oponie o tym wpisie

Przy dodawaniu nowych komentarzy proszę pamiętać tylko o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, lub zadawania pytań dotyczących tego wpisu. Nie służą do reklamowania własnych stron, pozycjonowania ich ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie napisz do mnie e-maila.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *