fbpx

Egzamin na elektroniczny dowód osobisty i tymczasowe elektroniczne prawo jazdy

Egzamin na elektroniczny dowód osobisty i tymczasowe elektroniczne prawo jazdy. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Czyli dokumenty elektroniczne w aplikacji mObywatel będą miały taką samą wagę jak dokumenty tradycyjne. A więc na egzamin z elektronicznym dowodem osobistym a po egzaminie z tymczasowym elektronicznym prawem jazdy.

W dzisiejszych czasach elektronika i technologia rozwijają się w tempie, którego jeszcze kilka dekad temu nikt by się nie spodziewał. Wraz z postępem cyfryzacji, w życiu każdego z nas pojawiają się kolejne nowości, których nie można zignorować. Jedną z nich jest elektroniczny dowód osobisty, który wkrótce ma zastąpić tradycyjne, papierowe dokumenty. Związane z nim zmiany będą dotyczyły również procesu zdawania egzaminu na prawo jazdy, a konkretnie uzyskiwania tymczasowego elektronicznego prawa jazdy.

Czym jest elektroniczny dowód osobisty?

Elektroniczny dowód osobisty to dokument tożsamości w formie elektronicznej. Zawiera on takie same informacje, jakie znajdują się w tradycyjnym dowodzie osobistym, czyli imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL itd. Różnica polega na tym, że e-dowód jest zapisany w aplikacji mObywatel.

Egzamin na prawo jazdy z e-dowodem

Rada Ministrów w dniu 28.02.2023 roku przyjęła projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Rząd stawia na informatyzację administracji z korzyścią dla Polaków. Zwiększając tym samym wygodę i satysfakcję obywatela w kontakcie z urzędem. Dokumenty elektroniczne w aplikacji mObywatel będą miały taką samą wagę jak dokumenty tradycyjne.

Polacy chętnie korzystają z tych rozwiązań, dlatego rząd wie, że elektroniczne usługi są niezbędne. Dlatego przyjęto projekt ustawy, która poszerza możliwości aplikacji mObywatel.

„Budujemy nowoczesne państwo. Jesteśmy pierwszym rządem, który przełamał w Polsce niemoc w zakresie wykorzystania tych właśnie najnowszych technologii, najnowszych dobrodziejstw cyfrowych w administracji państwowej. Szeroko otworzyliśmy wrota dla wszystkich obywateli do korzystania z usług elektronicznych, z usług onlinowych” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Egzamin i tymczasowe elektroniczne prawo jazdy

W podsumowaniu należy stwierdzić, że aktualnie kandydat na kierowcę po zdanym egzaminie państwowym na prawo jazdy jeszcze nie można prowadzić samochodu. Taki kierowca musi poczekać na swój wymarzony dokument jeszcze około 14 dni. Przyjęty 28 lutego br. przez Radę Ministrów projekt ministra cyfryzacji zmienia tę sytuację.

Zacytuję fragment oceny tej regulacji:

Brak możliwości poruszania się po drogach od razu po zdanym egzaminie. Potrzeba zmiany przepisów ustawy o kierujących pojazdami i ustawy – Prawo o ruchu drogowym wynika z możliwości jakie zapewnia obecnie dostęp do centralnej ewidencji kierowców podmiotom uprawnionym (zweryfikowanie danych o kierowcy) oraz możliwość korzystania przez Obywateli z dostępnego w usługach mObywatel tymczasowego elektronicznego prawa jazdy do czasu wyprodukowania i odbioru fizycznego prawa jazdy.

Oznacza to, że osoba, która zda egzamin w WORD będzie mogła skorzystać z tymczasowego elektronicznego prawa jazdy w aplikacji mObywatel. Takie tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie dotyczyło kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T.

Nowelizacja w ustawie – Prawo o ruchu drogowym określa, iż to elektroniczne prawo jazdy będzie obowiązywało wyłącznie na drogach RP i straci ważność po upływie 30 dni od dnia zdania egzaminu.