fbpx

Zmiany na egzaminie na prawo jazdy w 2024 roku

Zmiany na egzaminie na prawo jazdy w 2024 roku czyli powrót do przeszłości.

Zmiany na egzaminie na prawo jazdy w 2024 roku. Od stycznia 2024 roku wprowadza się zmiany na egzaminach na prawo jazdy. Według mnie są to zmiany kosmetyczne a w niektórych przypadkach powrót do tego co już było.

Jeśli zamierzać zdać egzamin na prawo jazdy w 2024 roku to warto zapoznać się ze zmianami jakie wejdą od stycznia przyszłego roku.

Zmiany na egzaminie na prawo jazdy w 2024 roku

Od nowego roku 2024 wejdą w życie nowe zasady odnośnie egzaminów na prawo jazdy. Pojawi się kilka nowych zmian oraz powrót do tego co już było. Nowe regulacje są wynikiem rozporządzenia ministra infrastruktury z 24 listopada 2023 r.

Co się zmieni na egzaminie na prawo jazdy po 1 stycznia 2024 roku?

 1. Egzaminator nie będzie już informował o błędach podczas egzaminu na prawo jazdy. Do tej pory egzaminator był zobowiązany do informowania osoby egzaminowanej o każdym błędzie popełnionym w trakcie egzaminu praktycznego. Od stycznia 2024 roku egzaminator będzie przekazywał informacje o błędach dopiero na zakończenie egzaminu chyba że egzamin będzie przerwany.
 2. WORD musi wyznaczyć miejsce do przeglądania nagrań z egzaminu na prawo jazdy. Będzie możliwość przeglądania nagrania z egzaminu na miejscu dla każdej osoby, która nie będzie zadowolona z wyniku egzaminu praktycznego.
 3. Wystarczy skorzystać z aplikacji mObywatel. Osoby zdające egzamin będą miały możliwość potwierdzenia swojej tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel. Dotychczasowe przepisy wymagały tradycyjnego wylegitymowania się, na przykład za pomocą dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu.
 4. Wprowadzono także zmiany dotyczące stroju motocyklisty. Negatywny wynik egzaminu na prawo jazdy dla motocyklisty może wynikać np. z „nieprawidłowego wykorzystania stroju”.
 5. Warto również zaznaczyć, że egzaminator nie będzie już podróżował za motocyklem podczas egzaminu na prawo jazdy kategorii A. Podczas egzaminu w ruchu miejskim egzaminator nie będzie uprawniony do prowadzenia pojazdu, który podąża za motocyklistą. Będzie siedział na miejscu pasażera i obserwował przebieg egzaminu.

Dlaczego wprowadza się te zmiany?

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy na rok 2024 mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i ułatwienie kandydatom przygotowań do egzaminu.

Jednym z kluczowych punktów jest zmiana w informowaniu o błędach w trakcie egzaminu praktycznego. Wcześniej egzaminator informował zdającego o każdym popełnionym błędzie. Od stycznia 2024 roku będzie to jednak miało miejsce dopiero na zakończenie egzaminu.

Kandydaci będą musieli samodzielnie rozpoznawać i poprawiać popełnione błędy, co sprawi, że egzamin stanie się bardziej wymagający i realistyczny.

Celem tej modyfikacji jest redukcja stresu u zdających oraz ułatwienie im skupienia na prowadzeniu pojazdu.

Egzamin na prawo jazdy

Podczas egzaminu praktycznego kandydaci na kierowców muszą skoncentrować się na wielu zadaniach, takich jak prowadzenie pojazdu, obserwacja otoczenia i reakcje na sytuacje drogowe. Informowanie o błędach w trakcie egzaminu może wprowadzać dodatkowy stres, co utrudnia koncentrację na wykonywanych czynnościach.

Zmiana ta jest korzystna dla zdających, umożliwiając im lepsze przygotowanie do egzaminu i zwiększając szanse na jego zdanie.

Zmiany na egzaminie na prawo jazdy

Inną istotną zmianą jest wprowadzenie możliwości przeglądania nagrania z egzaminu. Każdy, kto nie będzie zadowolony z wyniku egzaminu praktycznego, będzie miał możliwość obejrzenia go na miejscu. Każdy ośrodek egzaminowania WORD będzie musiał przygotować miejsce do przeglądania nagrań.

Celem tej modyfikacji jest umożliwienie zdającym złożenia odwołania od wyniku egzaminu.

W sytuacji, gdy zdający uzna, że wynik egzaminu był niesprawiedliwy, będzie mógł złożyć odwołanie do komisji egzaminacyjnej. Komisja ta będzie mogła ponownie rozpatrzyć sprawę, korzystając z nagrania z egzaminu.

Zmiana ta jest korzystna dla zdających, dając im możliwość weryfikacji poprawności wyniku egzaminu.

Szkolenia w szkołach jazdy dostosowują się do zmian, koncentrując się na praktycznych aspektach nauki jazdy. Nowe wytyczne nakładają większy nacisk na codzienne sytuacje drogowe.

zmiany na egzaminie na prawo jazdy 2024 roku

Kursy przygotowawcze dostosowują się do nowych wyzwań. Instruktorzy kładą większy nacisk na praktyczne umiejętności, ucząc kierowców radzenia sobie z dynamicznymi sytuacjami na drodze.

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie bardziej zaawansowanego egzaminu praktycznego.

Kandydaci staną przed sytuacjami z ruchem drogowym, wymagającymi sprawnego manewrowania, bezpiecznych zmian pasa ruchu i natychmiastowej reakcji na nagłe zdarzenia.

Podsumowując, wprowadzone zmiany w egzaminach na prawo jazdy na rok 2024 mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach.

Egzaminy na prawo jazdy od stycznia 2024 roku nie tylko testują wiedzę teoretyczną, ale skupiają się również na praktycznych umiejętnościach kierowców. Warto podkreślić, że egzaminator nie będzie już wskazywał błędów, co sprawi, że zdobycie prawa jazdy stanie się jeszcze bardziej wymagające.

 • Zmiany na egzaminie na prawo jazdy w 2024 roku

  Zmiany na egzaminie na prawo jazdy w 2024 roku

  Zmiany na egzaminie na prawo jazdy w 2024 roku czyli powrót do przeszłości. Zmiany na egzaminie na prawo jazdy w 2024 roku. Od stycznia 2024 roku wprowadza się zmiany na egzaminach na prawo jazdy. Według mnie są to zmiany kosmetyczne a w niektórych przypadkach powrót do tego co już było. Jeśli zamierzać zdać egzamin na…


 • Nowa Benzyna E10. Nowa Era na Polskich Stacjach od 2024 roku

  Nowa Benzyna E10. Nowa Era na Polskich Stacjach od 2024 roku

  Nowa Benzyna E10. Nowa Era na Polskich Stacjach od 2024 roku. Od 1 stycznia 2024 r. Polskie stacje paliw przechodzą na nowy poziom – benzynę E10. Co to oznacza dla kierowców i dlaczego ta zmiana jest tak istotna? Spis treści Nowa benzyna E10 – Wprowadzenie: Od nowego 2024 roku polskie stacje paliw zaczynają pisać nowy…


 • Badania lekarskie na prawo jazdy dla kandydatów na kierowcę

  Badania lekarskie na prawo jazdy dla kandydatów na kierowcę

  Badania lekarskie na prawo jazdy. Badanie lekarskie na prawo jazdy jest niezbędnym elementem procesu uzyskiwania prawa jazdy. Jest to badanie mające na celu ocenę stanu zdrowia kandydata na kierowcę, aby upewnić się, że jest on zdolny do prowadzenia pojazdu bezpiecznie i odpowiedzialnie. Co to jest badanie lekarskie na prawo jazdy? Badanie lekarskie na prawo jazdy…