fbpx

Rolety na tablice rejestracyjne – czy to jest legalne?

Ostatnio na polskim rynku pojawił się nietypowy produkt, który pozwala automatycznie zasłaniać tablice rejestracyjne auta. Urządzenie uruchamia się zdalnie z pilota i można w ten sposób, przynajmniej teoretycznie, uniknąć mandatu z fotoradaru.

Nietypowy produkt to roleta, która jest umieszczona w małej ramce nad tablicą rejestracyjną. Obok w ramce znajdują się małe silniczki, które sterują mechanizmem opuszczania i podnoszenia rolety. Kierowca dysponuje pilotem oraz specjalny sygnalizatorem, który wskazuje, czy blokada jest opuszczona.

Roleta antyradar na tablice rejestracyjne

Dystrybutorzy jednogłośnie stwierdzają iż roletę można użyć do innych celów np. do zakrywania rejestracji podczas długich postojów auta na parkingach strzeżonych, w czasie gdy właściciel gdzieś wyjechał. Zasłonięte tablice mogą w takiej sytuacji uniemożliwić szajce przestępców zidentyfikowanie posiadacza auta i ustalenie adresu jego czasowo opuszczonego mieszkania. Ale nie ta funkcja jest najważniejsza. Najważniejsze jest zasłonięcie tablicy w chwili, gdy auto przejeżdża obok fotoradaru.

Fotoradary to jednak bardzo dokładne urządzenie i istnieje możliwość odczytania numeru rejestracyjnego z naklejki identyfikacyjnej umieszczonej za szybą. Ale i na to znalazł się sposób np. przysłanianie reklamami włożonymi za wycieraczkę.

Koszt takiej rolety to około 600 złotych. Nie jest to tanio, ale osoby jak np. przedstawiciele handlowi grupa zawodowa, która łapie najwięcej punktów karnych, jest tym produktem najbardziej zainteresowana.

Straże gminne chcą przy pomocy fotoradarów wyciągnąć od kierowców jak najwięcej pieniędzy, więc kierowcy mają moralne prawo się przed tym bronić. Legalnie można mieć takie urządzenie, nie można go tylko używać. Ale jak już ktoś użyje i zostanie na tym złapany, zapłaci tylko 100 zł mandatu. Za prędkość płaci się znacznie więcej. Ja sam zapłaciłem już 8 mandatów za zdjęcia fotoradarowe, ostatni w kwocie 500 zł, więc wszedłem w ten biznes nie tylko ze względów komercyjnych, ale także z przekonania. – przekonuje przedstawiciel handlowy

Zestaw montażowy zawiera:

 • 2x roletki zasłaniające tablice
 • 4x przewody do montażu
 • 1x jednostka centralna sterująca roletami
 • 1x pilot zdalnego sterowania roletami (zasięg 5 metrów)
 • 1x paczka śrub mocujących

Jak zachwala ten produkt polski dystrybutor:

Teraz w łatwy i prosty sposób za pomocą naciśnięcia jednego przycisku w pilocie, możesz skutecznie ukryć swoją tablice rejestracyjną przednią, tylną lub obie zaledwie w 3 sekundy. Wskaźnik LED pokaże Ci kiedy Twoje tablice są widoczne a kiedy nie. Możesz w ten sposób maskować swoje tablice rejestracyjne w każdej chwili. Łatwy i przyjemny montaż do tego wysokiej jakości materiały wykonania sprawią że będziesz mógł cieszyć się czymś , czego nie mają inni…

A jakie kary, mandaty za to nam grożą?
No cóż to jest chyba porażka systemu mandatowego, ponieważ za zasłonięcie tablicy mandat jest do 100 zł, za jej brak 500 – a przecież efekt podobny lub nawet taki sam.

Policja uważa, że kara za stosowanie takiego urządzenia może być jednak wyższa. Grzegorz Sudakow, zastępca naczelnika zachodniopomorskiej drogówki, wyjaśnia:

Za wprowadzanie organu w błąd może być wymierzona grzywna w wysokości 5000 zł. Samo posiadanie urządzenia w samochodzie może natomiast powodować zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Tablice muszą być czytelne i widoczne. Nie wolno zasłaniać. Są jednak też policjanci, którzy mają wątpliwości, czy karać za to.

A tu fragment Raportu TVN Turbo, który porusza problem tego nowego produktu.

6 komentarzy do “Rolety na tablice rejestracyjne – czy to jest legalne?”

 1. eee to to patent jest, widziałem takie coś. Jednak nie wiem czy to to było, miało właśnie taką roletkę, jak stałem w stolicy w korku przede no człowiek Miałe takie coś auto miodzie.
  Nie wiem nie wyszedłem zapytać w środku korka, pieczących i latających ludzi, jeszcze auto by mi buchnęli; D

 2. Szukałem i jakoś nie mogłem natrafić, możliwe, że sprzedawane jest to pod inna nazwą, jak kiedyś tytoń sprzedawali na allegro poprzez kat. telefony; D
  Dlatego mówię, że nie ma nigdzie, znajdę musi gdzieś to być…

 3. Sprzedawać wolna, ale nie wolno używać więc w ogóle ktoś to kupuje. Jakaś bzdura po co kupować jak nie wolno używać po co w ogóle dają pozwolenie na sprzedaż takiego towaru skoro z góry wiadomo, że będzie używany w niecnych celach. Śmiechu warte…

 4. Stosowanie takich patentów jest karane, jednak nie każdy wie o tym. Tak się tłumaczy dla policjanta jak go zatrzyma. Wykonanie jest fajne, poręczne, ale wiadomo, że nikt nie pozwoli nam jeździć z takim czymś jak z filmu nieustraszony.
  Jednak pomysł na 5; D szkoda, że to takie drogie. Jednak były już pasty, markery, odblaski no wszystko…

Możliwość komentowania została wyłączona.