fbpx

Jak prawidłowo operować sprzęgłem w samochodzie?

Jak prawidłowo operować sprzęgłem? Jak wiemy mamy 3 dźwignie (pedały) w aucie do sterowania samochodem. Sprzęgło, hamulec, gaz oraz jako czwarty możemy uznać podnóżek często też nazywany martwym pedałem. Prawa noga używana jest do obsługi gazu i hamulca, a lewą obsługujemy sprzęgło. Sprzęgło jest bardzo ważnym czynnikiem w prowadzeniem auta i zmianie biegów. Służy ono do wprowadzania auta w ruch oraz do zmiany biegów i w końcowej fazie hamowania. Nasz pojazd musi lekko i płynnie ruszyć. Żeby tego dokonać musimy odpowiednio manipulować gazem oraz sprzęgłem.

 Jak płynnie ruszyć samochodem z miejsca?

Płynne operowanie sprzęgłem przy ruszaniu z miejsca
Płynne operowanie sprzęgłem

Prawidłowe ruszenie powinno odbywać się po przez lekkie (zaznaczam lekkie) puszczanie sprzęgła z równoczesnym lekkim dodawaniem gazu. Około 2500 obrotów powinno wystarczyć do tego, żeby samochód nie zgasło podczas ruszania, a z drugiej strony, aby nie spowodować poślizgu kół podczas ruszania. Każde auto ma inną czułość sprzęgło (mniej lub bardziej czułe) jednak zasada działania w każdym samochodzie jest taka sama. Należy więc delikatnie operować sprzęgłem starając się wyczuć tzw. punkt w który sprzęgło bierze i w momencie ruszenia auta przytrzymać je na około 1 sekundę. Jak poznać kiedy sprzęgło zaczyna brać? Otóż zaczynają wówczas gwałtownie spadać obroty silnika, a samochód zaczyna mocniej wibrować i ruszać do przodu. Kiedy samochód nabierze już trochę prędkości spokojnie i równo puszczamy sprzęgło.

Gdy samochód zacznie jechać z prędkością ok 5-10 km/h zdejmujemy lewą nogę ze sprzęgła i umiejscawiamy ją na podnóżku. W tym momencie warto też odjąć delikatnie gazu, żeby auto nie nabrało zbyt dużej prędkości.

Prawidłowe operowanie sprzęgłem w samochodzie czyli jak prawidłowo operować sprzęgłem w samochodzie?

Jak już ruszymy i osiągniemy prędkość dla danego biegu wykonujemy zmianę na następny wyższy bieg. Wykonując podobną procedurę jak przy ruszeniu, lecz bardziej stanowczo. Czyli zmiana biegu nie powinna być szybka tylko krokowa. Na początku należy zdjąć nogę z gazu, a następnie wciskamy sprzęgło, wykonujemy zmianę biegu (bieg należny dostosować do prędkości pojazdu 1 bieg- służy do ruszania, 2 bieg – 20 km/h, 3 bieg – 30 km/h, 4 bieg – 40 km/h), schodzimy na luz i wrzucamy następny bieg. Czas między luzem i następnym biegiem powinien być krótki, lecz stanowczy i spokojny. Cały czas trzymamy sprzęgło. Jak już mamy wbity bieg, nie puszczamy tylko lekko popuszczamy sprzęgło jednocześnie dodając gazu.

Wystarczy z wyczuciem i dokładnością wykonywać wszystkie czynności. Z czasem nabierze się wprawy i nie będzie to żadnym problemem przy jeździe . Na kursie prawa jazdy dokładnie zostanie wyćwiczona technika ruszania i manipulacji sprzęgłem oraz biegami.

Technika ruszania samochodem z miejsca

 Jak używać sprzęgła w samochodzie – typowe błędy

Wymiana zużytego sprzęgła może być bardzo kosztowna.  To, jak szybko zużywa się sprzęgło, zależy w dużej mierze od techniki jazdy kierującego pojazdem. Sprzęgła należny używać tylko w razie zmiany biegów oraz  podczas hamowania. Właściwe obsługa pedału sprzęgła pozwoli na długą i bezawaryjną jazdę. Podstawowe błędy skracające żywotność sprzęgła to:

  1. jazda na półsprzęgle –  wiąże się to często ze zbyt długim przytrzymywaniem pedału sprzęgła podczas ruszania czy zmieniania biegów, a także z trzymaniem nogi na pedale sprzęgła podczas jazdy,
  2. zbyt gwałtowne puszczanie sprzęgła – zwane też strzelaniem ze sprzęgła czyli zbyt szybkim puszczaniem sprzęgła, czego efektem jest szarpnięcie przy ruszaniu czy zmianach biegów.
Jak prawidłowo operować sprzęgłem

Właściwe operowanie sprzęgłem jest istotnym elementem poruszania się pojazdem po drodze oraz techniki jazdy. Warto na nie zwrócić uwagę, ponieważ ma to wpływ nie tylko na trwałość silnika, ale też na spalanie i bezpieczeństwo jazdy. Wystarczy wspomnieć o zgaśnięciu silnika podczas wyjeżdżenia z podporządkowanej drogi czy o wydłużonej drodze hamowania spowodowanej nawykiem wciskania hamulca razem ze sprzęgłem.

2 komentarze do “Jak prawidłowo operować sprzęgłem w samochodzie?”

  1. Pobieżnie potraktowany problem. Co z używaniem sprzęgła podczas redukcji biegów – czy używać między gazu aby dostosować obroty silnika do obrotów odpowiedniego biegu, aby nie zużywać tarczy sprzęgła. Inaczej działa sprzęgło w benzyniakach, inaczej w dieslach (tryb pełzania, bardzo przydatny w korkach, a także na wzniesieniach). W niektórych samochodach mamy kilka sprzęgieł…

    • Proszę zwrócić uwagę iż ten serwis ma pomóc osobą zdającym na prawo jady. Nie jest serwisem eksperckim traktującym o budowie sprzęgła, rodzajów sprzęgła ani o jego ekstremalnym wykorzystaniu. Artykuł miał za zadanie pomóc osobą opanować w stopniu podstawowym trudnej sztuki ruszania samochodem. Jeśli jest Pan takim ekspertem i dożyć coś wartościowego do artykułu co mogło by pomóc początkującym adeptom to zapraszam do kontaktu.

Możliwość komentowania została wyłączona.