fbpx

Szykują się zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Szykują się zmiany w egzaminach teoretycznych na prawo jazdy. Minister transporty Sławomir Nowak zapowiada wprowadzenie nowych zmian w egzaminach na prawo jazdy. Minister zapowiada ujednolicenie zasad egzaminowania na prawo jazdy we wszystkich WORD-ach. Wszystkie ośrodki egzaminowania będą korzystać z tej samej ujednoliconej bazy pytań.

Okres próbny - zielony listek
Zielony listek – okres próbny dla kierowców czytaj dalej…

Obecnie WORD-y korzystają z dwóch systemów egzaminacyjnych, których dostawcą  jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW) oraz Instytut Transportu Samochodowego (ITS). WORD-y, które zakupiły bazę pytań od ITS mają problem z elektroniczną komunikację ze starostwami wydającymi uprawnienia. Dlatego też minister zapowiedziano, że wszystkie  WORD-ów zostaną wyposażonych w systemy PWPW, bo jako jedyny umożliwia elektroniczną komunikację ze starostwami a  ośrodki, które do tej pory korzystały z systemu ITS, będą musiały z niego zrezygnować. Ujednolicenie i wdrażanie systemu ma potrwać do końca listopada.

Nie wszystkim te zmiany się podobają. Ośrodki egzaminacyjne, które rozpoczęły już przygotowania do kolejnych przetargów na systemy informatyczne na lata 2014-2016, nie wiedzą, czy mają je organizować. Pojawiają się też głosy, że rząd przyznał monopol jednemu konsorcjum na rynku egzaminów na prawo jazdy na długie lata.