fbpx

Kodeks drogowy 2021. Zmiany dla kierowców w 2021 roku.

Kodeks drogowy 2021. Zmiany dla kierowców w 2021 roku. Od 1 czerwca zmiany w prawie o ruchy drogowym, które mają poprawić bezpieczeństwo na drodze. Pieszy ma pierwszeństwo podczas dochodzenia do pasów, prędkość 50km/h w obszarze zabudowanym przez całą dobę.

Kodeks drogowy 2021. Zmiany dla pieszych

Prezydent podpisał nowelizację prawo o ruchu drogowym. Która ma poprawić bezpieczeństwo na drodze, w tym przede wszystkim pieszych przechodzących po przejściu dla pieszych. Ale to nie wszystkie zmiany.

To chyba jedna z najważniejszych zmian. Pieszy zbliżający się do przejścia dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem z wyłączeniem tramwaju. Jednocześnie kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych musi zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego.

Jednocześnie zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Zmiana w limitach prędkości

Od 1 czerwca 2021 roku wprowadź się również ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę.

Ograniczenie to ma na celu poprawić bezpieczeństwo pieszego w obszarze zabudowanym. Ponieważ szczególnie w godzinach nocnych dochodzi do wielu śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych.

Dotychczas w godzinach od 23.00 do 5.00 obowiązywała prędkość 60 km/h.

Jazda na zderzak czyli zachowanie określonego odstępu.

Nowelizacja kodeksu drogowego w 2021 roku wprowadza też zachowanie określonej odległości od pojazdu poprzedzanego czyli jest to koniec tzw. „jazdy na zderzak”.

Aktualnie zaleca się zachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzanego. Od 1 czerwca 2021 roku na drogach ekspresowych oraz autostradach trzeba będzie zachować minimalny odstęp między naszym pojazdem, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu.

Odległość ta wyrażona jest w metrach i stanowi nie mniej niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

Kodeks drogowy 2021- zmiany wchodzą w życie od 1 czerwca 2021