36 komantarzy do wpisu: “Kto ma pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu z tramwajem

 1. witam
  A co sytuacji gdy mamy drogę dwujezdniowa z jezdniami jednokierunkowymi i tramwaj skręcając w lewo przecina jezdnię z przeciwnego kierunku, czy ma wtedy pierwszeństwo przed jadącymi tą droga samochodami?

 2. A co w sytuacji jeśli mamy drogę z łamanym pierwszeństwem przejazdu, tramwaj i samochód znajdują się na drodze z pierwszeństwem. Tramwaj chce zjechać z drogi z pierwszeństwem, a auto osobowe jedzie dalej w lewo po linii łamanej ale drogą z pierwszeństwem? Kto komu musi ustąpić

  • Oczywiście tramwaj. Reguła prawej strony tramwaju nie dotyczy. Sytuacja wyjątkowa jest tylko wtedy kiedy samochód jedzie prosto a światło zielone jest dla samochodu i tramwaju (tramwaj skręca) wtedy tramwaj ustępuje pierwszeństwa.

 3. obrazek mówi pojazd B ustępuje tramwajowi. Poniżej jest napisane , że sygn. ogólny zielony dla tramwaju i auta , gdzie auto jedzie na wprost a tramwaj przecina tor jazdy auta to tramwaj ustępuje przejazd

 4. witam
  Dodam tylko,że trzecim przypadkiem,kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa,jest wyjazd ze strefy zamieszkania,gdyż wtedy również włącza się do ruchu.
  (Wrocław posiada trzy takie miejsca)
  pozdrawiam

 5. Gdy tramwaj ma znak stop i auto z naprzeciwka tez ma stop i chce jechac prosto a tramwaj chce skrecic w lewo czyli przecina droge auta z naprzeciwka to kto ma pierwszenstwo?

 6. Nie mogę zrozumieć dlaczego (i z czego to wynika) sygnalizacja świetlna wpływa na pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Na pytanie:

  Jadę drogą z pierwszeństwem i dojeżdżam do skrzyżowania i chcę przejechać prosto. Przed skrzyżowaniem stoj znak D-1 a pod nim znak A-21. Z naprzeciwka jedzie tramwaj i skręca w swoją lewą (przecina mój tor jazdy). Kto ma pierwszeństwo?
  Odpowiedź brzmi, iż pierwszeństwo ma tramwaj i nie budzi to moich wątpliwości.

  W sytuacji na drodze z sygnalizatorem S-1, kiedy oba pojazdy skręcają: samochód w prawo, tramwaj w lewo – pierwszeństwo ma tramwaj i również nie mam do tego wątpliwości.

  Natomiast nie rozumiem tego dlaczego w sytuacji z sygnalizatorem S-1 kiedy samochód jedzie na wprost, a tramwaj skręca w lewo (czyli analogicznie jak w przypadku ze znakami D-1 i A-21 – lecz dodatkowo świeci się sygnalizator świetlny – pierwszeństwo będzie miał samochód jadący na wprost. Z jakiej reguły to wynika?

  • ART 25 Prawo o Ruchu Drogowym

   Art. 25. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować
   szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli
   skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. 2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do
   innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.
   3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza
   skrzyżowaniem.
   4. Kierującemu pojazdem zabrania się:
   1) wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania
   jazdy;
   2) rozdzielania kolumny pieszych

   § 95.1 – ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 31 lipca 2002 r.w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
   4.Kierujący pojazdem szynowym skręcający na skrzyżowaniu o ruchu kierowanym sygnałami świetlnymi może je opuścić, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 2-4, pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa uczestnikom ruchu poruszającym się na wprost. Przepisu nie stosuje się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym oznaczonym znakami C-12.

 7. Jadę drogą z pierwszeństwem i dojeżdżam do skrzyżowania i chcę przejechać prosto. Przed skrzyżowaniem stoj znak D-1 a pod nim znak A-21. Z naprzeciwka jedzie tramwaj i skręca w swoją lewą (przecina mój tor jazdy). Kto ma pierwszeństwo?

  • Oczywiście tramwaj. Zasada pierwszeństwa z tramwajem jest prosta. Tramwaj musi stosować się do znaków i sygnałów drogowych, ale reguła prawej strony go nie obowiązuje. Jeżeli znaki lub sygnalizacja nie rozstrzyga kto ma pierwszeństwo to w takim przypadku (ponieważ reguła prawej strony nie obowiązuje ) ma zawsze tramwaj. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy tramwaj wyjeżdża z zajezdni lub pętli to włącza się do ruchu i nie ma pierwszeństwa oraz jeśli sygnalizator ogólny jest zielony dla pojazdu i tramwaju (w tym samym czasie) to tramwaj nie ma pierwszeństwa jeśli auto jedzie na wprost, a tramwaj skręca przecinając tor jazdy pojazdu.

 8. Jakże prostsze było by zycie gdyby ci co ustanawiali zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniach przyjęli opcję że zawsze i w każdej sytuacji pierwszeństwo ma tramwaj i to niezależnie od znaków i regół pierwszeństwa .Za pierwszeństwem tramwaju przed innymi użytkownikami (oprócz pojazdów uprzywilejowanych na sygnale)przemawiają fakty .Otóż tramwaj to publiczny środek lokomocji który z pewnościa przewozi więcej pasażerów niż auto ,jest cięższy i trudniej sie mu zatrzymać i rzadziej pojawia się na skrzyżowaniu niż samochód .Ale oczywiście zapewne znajdą sie przeciwnicy moich stwierdzeń i chętnie posłuchał bym ich argumentów ,jeżeli takowe przytocza ,za kontynuacją obecnej (chorej według mnie ) zasady pierwszeństwa lub nie tramwai na skrzyżowaniach

 9. 1.Kto ma pierwszeństwo w przypadku, gdy na ogólnym skręcamy w prawo a tramwaj z przeciwnego kierunku w lewo? Tramwaj?

  • Jeśli chodzi o sygnalizator S1 tzw. ogólny to sytuacja jest tu jasna. W takiej sytuacji sygnalizacja nie określa kto ma pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu, a więc trzeba w takim przypadku zastosować regułę prawej strony (prawej ręki). Jednak pojazdów szynowych ta reguła nie obowiązuje, więc w tej konkretnej sytuacji to tramwaj ma pierwszeństwo. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy jedziemy na wprost wtedy tramwaj musi ustąpić pierwszeństwa.

   • Dziękuję za odpowiedź.
    Teraz rozumiem te zasady, jednak musi Pan przyznać, że w praktyce to chyba mało kto wie jak się zachować w takiej sytuacji.
    Pozdrawiam.

     • Tramwaj musi stosować się do znaków związanych z pierwszeństwem przejazdu i sygnalizacji świetlnej, a reguła prawej strony go nie obowiązuje. Tramwaj nie ma pierwszeństwa kiedy wyjeżdża z zajezdni lub pętli oraz na sygnalizacji świetlnej (światło zielone dla tramwaju i pojazdów) kiedy pojazd jedzie prosto a tramwaj skręca. Na przedstawionym obrazku nie występuje żadna z powyższych sytuacji kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa. Ponieważ pierwszeństwo przejazdu określają znaki a nie sygnalizacja, tramwaj ma pierwszeństwo mimo, że nadjeżdża z prawej strony pojazdu.

 10. Każdy, kto nie zna ruchu drogowe wie czasem lepiej niż ten, co zna. Tak bywa, ja osobiście nie chciałbym wpaść pod tramwaj czy autobus, Nie wiem czy by się dało uratować cos..

 11. Ciekawy wpis z tramwajem zawsze są problemy teraz przynajmniej wiem gdzie mogę jechać na pewniaka pytanie tylko czy tramwajarz tez zna te zasady. 🙂

 12. Nie ma jak odświeżyć wiedzę. Jak ktoś napisał, że sporo osób ma właśnie z tym problem, jednak jest to oczywiste? To jak oni dostali prawo jazdy?
  Jak się stanie coś złego wtedy będzie się działo, jednak decyzja należy do ciebie?

 13. Problem z tramwajem zawsze jest na skrzyżowaniu po tym artykule chyba już nie będę miał problemu z ustaleniem pierwszeństwa przejazdu

Wyraź swoją oponie o tym wpisie

Przy dodawaniu nowych komentarzy proszę pamiętać tylko o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, lub zadawania pytań dotyczących tego wpisu. Nie służą do reklamowania własnych stron, pozycjonowania ich ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie napisz do mnie e-maila.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *