fbpx

Kto ma pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu z tramwajem

Tramwaj, a pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu. Zagadnienie trudne i dość często niezrozumiałe dla wielu kierowców. W tym krótkim artykule postaram się przybliżyć reguły związane z pierwszeństwem przejazdu w takich sytuacjach. Ogólnie tramwaje spotyka się z reguły w większych miastach, ale nie każdy ma takie szczęście mieszkać w miejscowości pozbawionej tego środka transportu. Poza tym nie dostajemy prawa jazdy na nasze konkretne miasto i dlatego każdy kierowca powinien znać zasady ruchu drogowego, a szczególności zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniach.   Tramwaj na skrzyżowaniu… Kto ma pierwszeństwo?  Oto zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniu z tramwajem:

  • na skrzyżowaniu równorzędnym tramwaj ma zawsze pierwszeństwo, niezależnie z której strony nadjeżdża prawej czy lewej (tramwaj nie musi stosować się do reguły prawej strony, ta reguła go nie obowiązuje w każdym przypadku).
  • na skrzyżowaniach oznaczonym znakami:
    • jeśli tramwaj jest na drodze podporządkowanej, a kierujący pojazdem na drodze z pierwszeństwem przejazdu, to tramwaj ustępuje pierwszeństwa, ponieważ musi stosować się do znaków pierwszeństwa przejazdu w tej konkretnej sytuacji do znaku A-7 – ustąp pierwszeństwa,
    • jeśli tramwaj jest na drodze z pierwszeństwem przejazdu, a kierujący pojazdem podporządkowanej, to tramwaj ma pierwszeństwo gdyż jest na drodze z pierwszeństwem przejazdu D-1,
    • jeśli tramwaj oraz pojazd znajdują się jednocześnie na drodze z pierwszeństwem przejazdu znak D-1 (pierwszeństwo przejazdu), to tramwaj ma pierwszeństwo niezależnie z której strony nadjedzą tramwaj (reguła prawej strony nie obowiązuje),
    • jeśli tramwaj jest na drodze podporządkowanej znak A-7 (ustąp pierwszeństwa), to tramwaj ustępuje pierwszeństwa wszystkim pojazdom które znajdującym się na drodze z pierwszeństwem przejazdu oznakowanej znakiem D-1 tym samym stosuje się do znaków pierwszeństwa przejazdu,
    •  jeśli tramwaj jest na drodze podporządkowanej znak A-7 (ustąp pierwszeństwa), ma pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami znajdującymi się na drodze podporządkowanej oznakowanej znakiem A-7 , niezależnie z której strony nadjeżdża prawej czy lewej.
  • na skrzyżowaniu kierowanym sygnalizacją świetlną:
    • jeśli tramwaj oraz pojazd mają zezwolenie na wjazd za sygnalizator (światło zielone), tramwaj sygnalizuje zamiar wykonania manewru skrętu, a pojazd jedzie prosto, to tramwaj ustępuje pierwszeństwa pojazdowi (wyjątek od reguły poniżej),
    • jeśli tramwaj oraz pojazd mają zezwolenie na wjazd za sygnalizator (światło zielone) , a pojazd osobowy sygnalizuje zamiar wykonania manewru skrętu, tramwaj ma pierwszeństwo przed pojazdem osobowym, bez względu z której strony nadjeżdża.
  • na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym:
    • oznakowanym znakiem C-12 (ruch okrężny) tramwaj ma pierwszeństwo przed innym uczestnikiem ruchu, niezależnie czy sygnalizuje zamiar wjazdu na rondo czy już się na nim jest,
    • oznakowanym  znakiem C-12 oraz A-7 tramwaj ustępuje pierwszeństwa pojazdom, które znajdują się na rondzie, ale gdy już na nim jest, to ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi  uczestnikiem ruchu,
    • oznakowanym  znakiem C-12 oraz kierowanym sygnalizacją świetlną tramwaj mający zezwolenie na wjazd za sygnalizator ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi  uczestnikiem ruchu.
  • tramwaj nie ma pierwszeństwa:
    • kiedy wyjeżdża z zajezdni ponieważ włącza się do ruchu,
    • kiedy wyjeżdża z pętli – włącza się do ruchu.
Tramwaj,a pierwszeństwo przejazdu
W tej sytuacji pojazd B mimo iż jedzie na wprost to musi ustąpić pierwszeństwa przejazdu tramwajowi. Ponieważ oba pojazdy są na drodze z pierwszeństwem przejazdu, a reguła prawej strony tramwaj nie obowiązuje,

 Materiały pomocnicze

35 komentarzy do “Kto ma pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu z tramwajem”

  1. witam
    A co sytuacji gdy mamy drogę dwujezdniowa z jezdniami jednokierunkowymi i tramwaj skręcając w lewo przecina jezdnię z przeciwnego kierunku, czy ma wtedy pierwszeństwo przed jadącymi tą droga samochodami?

  2. A co w sytuacji jeśli mamy drogę z łamanym pierwszeństwem przejazdu, tramwaj i samochód znajdują się na drodze z pierwszeństwem. Tramwaj chce zjechać z drogi z pierwszeństwem, a auto osobowe jedzie dalej w lewo po linii łamanej ale drogą z pierwszeństwem? Kto komu musi ustąpić

    • Oczywiście tramwaj. Reguła prawej strony tramwaju nie dotyczy. Sytuacja wyjątkowa jest tylko wtedy kiedy samochód jedzie prosto a światło zielone jest dla samochodu i tramwaju (tramwaj skręca) wtedy tramwaj ustępuje pierwszeństwa.

  3. obrazek mówi pojazd B ustępuje tramwajowi. Poniżej jest napisane , że sygn. ogólny zielony dla tramwaju i auta , gdzie auto jedzie na wprost a tramwaj przecina tor jazdy auta to tramwaj ustępuje przejazd

  4. witam
    Dodam tylko,że trzecim przypadkiem,kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa,jest wyjazd ze strefy zamieszkania,gdyż wtedy również włącza się do ruchu.
    (Wrocław posiada trzy takie miejsca)
    pozdrawiam

  5. Gdy tramwaj ma znak stop i auto z naprzeciwka tez ma stop i chce jechac prosto a tramwaj chce skrecic w lewo czyli przecina droge auta z naprzeciwka to kto ma pierwszenstwo?

  6. Nie mogę zrozumieć dlaczego (i z czego to wynika) sygnalizacja świetlna wpływa na pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Na pytanie:

    Jadę drogą z pierwszeństwem i dojeżdżam do skrzyżowania i chcę przejechać prosto. Przed skrzyżowaniem stoj znak D-1 a pod nim znak A-21. Z naprzeciwka jedzie tramwaj i skręca w swoją lewą (przecina mój tor jazdy). Kto ma pierwszeństwo?
    Odpowiedź brzmi, iż pierwszeństwo ma tramwaj i nie budzi to moich wątpliwości.

    W sytuacji na drodze z sygnalizatorem S-1, kiedy oba pojazdy skręcają: samochód w prawo, tramwaj w lewo – pierwszeństwo ma tramwaj i również nie mam do tego wątpliwości.

    Natomiast nie rozumiem tego dlaczego w sytuacji z sygnalizatorem S-1 kiedy samochód jedzie na wprost, a tramwaj skręca w lewo (czyli analogicznie jak w przypadku ze znakami D-1 i A-21 – lecz dodatkowo świeci się sygnalizator świetlny – pierwszeństwo będzie miał samochód jadący na wprost. Z jakiej reguły to wynika?

    • ART 25 Prawo o Ruchu Drogowym

      Art. 25. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować
      szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli
      skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. 2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do
      innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.
      3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza
      skrzyżowaniem.
      4. Kierującemu pojazdem zabrania się:
      1) wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania
      jazdy;
      2) rozdzielania kolumny pieszych

      § 95.1 – ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 31 lipca 2002 r.w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
      4.Kierujący pojazdem szynowym skręcający na skrzyżowaniu o ruchu kierowanym sygnałami świetlnymi może je opuścić, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 2-4, pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa uczestnikom ruchu poruszającym się na wprost. Przepisu nie stosuje się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym oznaczonym znakami C-12.

  7. Jadę drogą z pierwszeństwem i dojeżdżam do skrzyżowania i chcę przejechać prosto. Przed skrzyżowaniem stoj znak D-1 a pod nim znak A-21. Z naprzeciwka jedzie tramwaj i skręca w swoją lewą (przecina mój tor jazdy). Kto ma pierwszeństwo?

    • Oczywiście tramwaj. Zasada pierwszeństwa z tramwajem jest prosta. Tramwaj musi stosować się do znaków i sygnałów drogowych, ale reguła prawej strony go nie obowiązuje. Jeżeli znaki lub sygnalizacja nie rozstrzyga kto ma pierwszeństwo to w takim przypadku (ponieważ reguła prawej strony nie obowiązuje ) ma zawsze tramwaj. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy tramwaj wyjeżdża z zajezdni lub pętli to włącza się do ruchu i nie ma pierwszeństwa oraz jeśli sygnalizator ogólny jest zielony dla pojazdu i tramwaju (w tym samym czasie) to tramwaj nie ma pierwszeństwa jeśli auto jedzie na wprost, a tramwaj skręca przecinając tor jazdy pojazdu.

  8. Jakże prostsze było by zycie gdyby ci co ustanawiali zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniach przyjęli opcję że zawsze i w każdej sytuacji pierwszeństwo ma tramwaj i to niezależnie od znaków i regół pierwszeństwa .Za pierwszeństwem tramwaju przed innymi użytkownikami (oprócz pojazdów uprzywilejowanych na sygnale)przemawiają fakty .Otóż tramwaj to publiczny środek lokomocji który z pewnościa przewozi więcej pasażerów niż auto ,jest cięższy i trudniej sie mu zatrzymać i rzadziej pojawia się na skrzyżowaniu niż samochód .Ale oczywiście zapewne znajdą sie przeciwnicy moich stwierdzeń i chętnie posłuchał bym ich argumentów ,jeżeli takowe przytocza ,za kontynuacją obecnej (chorej według mnie ) zasady pierwszeństwa lub nie tramwai na skrzyżowaniach

  9. 1.Kto ma pierwszeństwo w przypadku, gdy na ogólnym skręcamy w prawo a tramwaj z przeciwnego kierunku w lewo? Tramwaj?

    • Jeśli chodzi o sygnalizator S1 tzw. ogólny to sytuacja jest tu jasna. W takiej sytuacji sygnalizacja nie określa kto ma pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu, a więc trzeba w takim przypadku zastosować regułę prawej strony (prawej ręki). Jednak pojazdów szynowych ta reguła nie obowiązuje, więc w tej konkretnej sytuacji to tramwaj ma pierwszeństwo. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy jedziemy na wprost wtedy tramwaj musi ustąpić pierwszeństwa.

      • Dziękuję za odpowiedź.
        Teraz rozumiem te zasady, jednak musi Pan przyznać, że w praktyce to chyba mało kto wie jak się zachować w takiej sytuacji.
        Pozdrawiam.

          • Tramwaj musi stosować się do znaków związanych z pierwszeństwem przejazdu i sygnalizacji świetlnej, a reguła prawej strony go nie obowiązuje. Tramwaj nie ma pierwszeństwa kiedy wyjeżdża z zajezdni lub pętli oraz na sygnalizacji świetlnej (światło zielone dla tramwaju i pojazdów) kiedy pojazd jedzie prosto a tramwaj skręca. Na przedstawionym obrazku nie występuje żadna z powyższych sytuacji kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa. Ponieważ pierwszeństwo przejazdu określają znaki a nie sygnalizacja, tramwaj ma pierwszeństwo mimo, że nadjeżdża z prawej strony pojazdu.

  10. Najlepiej przyjąć ze tramwaj zawsze na pierwszeństwo i po kłopocie cało się zawsze wyjdzie z takiego spotkania. 😀

  11. Każdy, kto nie zna ruchu drogowe wie czasem lepiej niż ten, co zna. Tak bywa, ja osobiście nie chciałbym wpaść pod tramwaj czy autobus, Nie wiem czy by się dało uratować cos..

  12. Tramwaj na skrzyżowaniu to horror nigdy nie ma pewności że się zatrzyma lepiej uważać nawet jak mamy pierwszeństwo.

  13. Ciekawy wpis z tramwajem zawsze są problemy teraz przynajmniej wiem gdzie mogę jechać na pewniaka pytanie tylko czy tramwajarz tez zna te zasady. 🙂

  14. Nie ma jak odświeżyć wiedzę. Jak ktoś napisał, że sporo osób ma właśnie z tym problem, jednak jest to oczywiste? To jak oni dostali prawo jazdy?
    Jak się stanie coś złego wtedy będzie się działo, jednak decyzja należy do ciebie?

    • Dokładnie jak oni dostali prawko? Zapewne wielokrotnie podchodzili do egzaminu w Toruniu rekordzista podchodził 33 razy i nie jest to odosobniony przypadek. Jaki z niego/niej będzie kierowca?

  15. Wielu kierowców ma problem z ustaleniem pierwszeństwa z tramwajem myślą że jak jadą na wprost to zawsze mają pierwszeństwo.

  16. Problem z tramwajem zawsze jest na skrzyżowaniu po tym artykule chyba już nie będę miał problemu z ustaleniem pierwszeństwa przejazdu

Możliwość komentowania została wyłączona.